PLAYSTATION 3

OBRÁZKY Z HER

Alien Breed 2: Assault
Assassin’s Creed 3
Assassin’s Creed 3: DLC PS3 Benedict Arnold
Atomic Ninjas
Borderlands 2
Grand Theft Auto: The Ballad of Gay Tony
Injustice: Gods Among Us
LittleBigPlanet Karting
Max Payne 3
 
 

POPIS KONZOLE

Playstation 3 je už třetí domácí konzolí od společnosti Sony a řadí se do sedmé generace herních konzol, kam patří ještě Xbox 360 od Microsoftu a Wii od Nintenda. PlayStation 3 byl poprvé vydán 11. listopadu 2006 v Japonsku, 17. listopadu 2006 v Severní Americe a po odkladu nakonec 23. března 2007 v Evropě. Poprvé byla konzole odhalena na E3 v roce 2005, kde sklidila obrovský úspěch. Bylo to dáno především renderovanými filmečky na přicházející hry jako Killzone 2, Motorstorm nebo technologické demo Final Fantasy VII. První funkční model konzole byl viděn až na zářijové Tokyo Game Show, kde Hideo Kojima konzoli využil pro demonstraci svého nadcházejícího hitu Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots. Sony s PS3 slibovala opravdu hodně. Od zpětné kompatibility s předchozími konzolemi, až po dva HDMI porty pro dvě TV. Po vydání byla realita trošinku odlišná.

Především zůstal jen jeden HDMI port, zpětná kompatibilita byla nejdříve značně omezená, až ji nakonec Sony odstranila úplně a zůstala podpora jen PSone her. Rovněž byl u startu velký problém s diodami do Blu-ray mechaniky, což způsobilo odklad konzole v Evropě. Díky drahým komponentám byl Playstation 3 nejdražší konzolí, díky čemuž se prodávala hůře, jak její konkurence. Za tento pomalý start vyvodila Sony důsledky a po dlouhých letech skončil otec Playstationu, Ken Kutaragi. Po jeho odchodu se Sony začala více zaměřovat na samotný software, přičemž výsledkem bylo získání několika exkluzivit na svoji stranu. V roce 2009 byla poté vypuštěna Slim verze, která zaznamenala velký nárůst prodejů a zdá se, že konzoli Playstation 3 pořádně nakopla.

Playstation 3 je rovněž první konzolí od Sony, která staví na online podpoře. Tu zde zajišťuje celkem vydařená služba Playstation Network, která umožňuje hráčům spolu komunikovat, hrát online hry nebo nakupovat bonusový obsah přes Playstation Store. Rovněž je tato služba otevřenější pro herní vývojáře, ale pořád ji kapánek v některých věcech do kvalit Xbox Live schází. Snad to změní budoucí updaty a také příchod studia Valve.

Po velkém úspěchu konzole Wii se Sony rozhodla, že připraví svoje vlastní pohybové ovladače, které nazvala Playstation Move. Základem je pochopitelně herní konzole Playstation 3. K ní pak stačí připojit skrze USBčko kamerku Playstation Eye. Samotný ovladač pak komunikuje s kamerkou skrze velkou bambulku na svém konci. Kamerka snímá nejen polohu, ale i vzdálenost bambulky, takže ji snímá v celém 3D prostoru, což je obrovská výhoda od Nintenda Wii, které toto nedokáže. Aby byla celková odezva a přesnost co nejlepší, Playstation Move má ještě v sobě zabudované nejrůznější senzory, které snímají rychlost pohybu, rotaci nebo naklonění. Díky tomu tak ovladač může přenést do hry každý nepatrný pohyb.

Co se týče hardwaru, tak je Playstation 3 nejvýkonnější konzole současnosti. Procesor vytvořila společnost IBM a pojmenovala ho jako CELL. Ten se skládá z jednoho 3,2 GHz PowerPC jádra „Power Processing Element“ (PPE) a šesti připojených „Synergistic Processing Elements“ (SPEs). Sedmá běží ve speciálním režimu a je věnována aspektům OS a bezpečnosti. Osmá je sice přítomna na čipu, je ale odpojena, slouží ke zvýšení výtěžnosti výroby (pokud je jeden SPE vadný, není nutné zahodit celý čip). PS3 má 256 MB Rambus XDR DRAM, taktované na frekvenci sběrnice procesoru. Grafická karta NVIDIA RSX je taktovaná na 550 MHz a má 256 MB. Využívá celé jedno jádro na PS3. Mnoho odborníků považuje za největší slabinu Playstationu 3 právě grafickou kartu, která je v mnoha věcech horší jak u konkurence.

 
8

Oddworld: Soulstorm

8

New Pokémon Snap

8

Outriders

8

MotoGP 21

8

Monster Hunter Rise

9

Returnal