PLAYSTATION 2 (PS2)

OBRÁZKY Z HER

24: The Game
Black
DJ Hero
Devil May Cry
Dragon Quest VIII
Everybody´s Tennis
FIFA 13
Final Fantasy X
God of War
 
 

POPIS KONZOLE

Playstation 2 spadá do šesté generace herních konzol, kterou vytvořila firma Sony. Poprvé byl druhý Playstion oznámen v březnu 1999, přičemž v Japonsku vyšel o rok později. V této generaci měl Playstation 2 naprosto dominantní postavení na trhu a své konkurenci v podobě GameCubu od Nintenda a Xboxu od Microsoftu nedovolil prakticky nic. Playstation 2 je navíc nejlépe prodávanou herní konzolí v historii s více jak 150 miliony prodanými kusy.

Playstation 2 se už po svém vydání v domovském Japonsku stal obrovským hitem, přičemž jen za první den se ho prodalo téměř milion kusů. Tomu dopomohla především silná základna fanoušků, vlastnící předchůdce. Na rozdíl od své konkurence v podobě Dreamcastu, Sony nebrala moc velký důraz na online hraní. To přišlo až v roce 2002, když byl vydán doplňující adaptér. Ten byl pro druhý Playstation nezbytný, protože tehdy přišel Microsoft se svojí službou Xbox Live. Přestože online hraní nikdy nepatřilo mezi to hlavní, konzole se stala populární díky své obrovské knihovně her, kterou ji mohla konkurence jenom závidět. Ostatně, níže najdete výpis důležitých titulů. Bohužel je seznam omezený, takže se tam všechny nevejdou.

Playstation 2 lze považovat také za průkopníka DVD. Do doby než vyšel, se spotřebitelé moc nezajímali o nově přicházející formát, ale po vydání Playstationu 2 se vše změnilo. Lidé si chtěli přehrávat DVD filmy, které byly v nesrovnatelně lepší kvalitě, jak filmy na v té době rozšířené VHSce. Díky formátu DVD mohly hry obsahovat daleko lepší grafiku a více obsahu. Sony se u druhého Playstationu poté držela osvědčeného modelu ukládání her na paměťové karty, které měly nově šifrování MagicGate. To znemožnilo třetím stranám výrobu vlastních karet, takže si musely u Sony koupit licenci. Základní paměťová karta má pak velikost 8MB. Co se týkalo ovládání, tak zde nechyběl lehce upravený Dualshock z prvního Playstationu. Dalo by se tak říci, že se Sony jen držela osvědčeného ovladače, který si zamilovaly miliony hráčů po celém světě.

Stejně jako u prvního Playstationu, i u toho druhého Sony vydala upravenou tenkou verzi, pojmenovanou jako Playstation Two. Ta vyšla v roce 2004, přičemž byla nejen menší a méně hlučnější, ale také přinesla zabudovaný online adaptér pro hraní multiplayerových her, z čehož těžila třeba série Socom, později i Medal of Honor a další. Na druhou stranu měla tenčí verze externí napájecí zdroj a chyběla možnost zapojit HDD, což vadilo především u hraní online her, jako třeba Final Fantasy XI.

Když už jsme u druhého Playstationu, tak nesmíme zapomenout ani na verzi PlaystationX – PSX, která byla vydána jen v Japonsku na konci roku 2003. Tato verze se pyšnila především novým designem, zabudovaným HDD a možností vypalování filmů na DVD. Rovněž měla i první verzi menu XrossMediaBar, které se dnes používá u PSP a PS3. Úspěch konzole ale nebyl moc velký a Sony se tak rozhodla, že vydání v US a Evropě zruší.

 
8

MotoGP 21

10

It Takes Two

8

Oddworld: Soulstorm

8

Outriders

8

Bravely Default 2

8

Monster Hunter Rise