Hon na ponorku…totiž konzoli (aneb proboha proč?)

Polux , 26.03.2021 13:55

Toto je pokračování jiného textu, který je pojmenován stejně, ale trochu jinak. Před ponořením se do následujících řádků doporučuji se nejdříve seznámit s předchozím textem. Není to naprosto nezbytné, ale začít rovnou zde je podobné, jako si pustit LOTRa od dvojčat, totiž Dvou věží. Jde to, ale není to ten kompletní a ucelený zážitek, jak se říká. 

Takže, konzole je doma a jelikož PS4 Pro už pár let mám, jsou nyní doma úplně stejné konzole hned dvě. To dává smysl:-) A nyní k palčivé otázce, která se přímo nabízí. Proč by si někdo v roce 2021 vůbec kupoval PS4 Pro? Natož někdo, kdo PS4 Pro již vlastní? Jednoduchá odpověď. Jde o investici do budoucna. Každá konzole jednou přestane fungovat a ještě předtím se komfort jejího užívání bude postupně snižovat, zvláště u konzolí od Sony. Myslím tím vysychání teplovodivé pasty a následné zvýšení otáček ventilátoru a s tím spojené zvýšení hlučnosti. Samozřejmě lze konzoli "přepastovat", popř. opravit, ale jednak to považuji za krajní řešení (když už není jiná možnost) a proč se k němu uchylovat jako první a jednak v případě oprav člověk nemá jistotu, že se investice vždy vyplatí a je již v situaci, kdy - pokud chce dál hrát - ji musí přesto vynaložit. Jistě se dá namítat, že díky zpětné kompatibilitě si přece člověk pořídí PS5 a na předchozí generaci si nemusí ani vzpomenout. To je určitě pravda a spousta hráčů to tak zajisté bude mít. Hry z PS4 si zahraje na PS5, ať už z interního nebo externího disku a hotovo. 

Já to mám trochu jinak a asi jsem v tomto jakási anomálie (a možná ne?). Konzole od Sony sbírám a když už je mám doma (a vyjma PS4 Pro rovněž PS3 a PS Vita nadále aktivně využívám, PS1, PS2 a PSP pouze namátkově a ojediněle), tak proč si v případě PS4 Pro nenechat hry v, pro ni určené, konzoli a neušetřit tak drahocenné místo v PS5 pro hry, určené pro PS5? Samozřejmě kromě určitých výjimek, u kterých si plánuji zahrát původem PS4 hru s next gen updatem na PS5. Na externím disku mám jiné hry, než v PS4 Pro. Ano, jsem takový ten typický uživatel, který potřebuje mít v konzoli 2 TB disk (a to jen proto, že disky s vyšší kapacitou jsou pro interní slot v konzoli již příliš velké, jinak by v konzoli skončil 3 TB nebo 4 TB disk:-)) a k tomu má 1 TB externí disk, všechny vlastněné hry má nainstalované a k tomu stále dochází místo:-), takže ani náhrada PS4 Pro externím diskem připojeným k PS5 pro mě není ideální variantou. Bezesporu existuje ještě jedno jednoduché řešení. Mít externích disků více a opět si vystačit pouze s PS5. To se ovšem vracíme k tomu, že si PS4 Pro ponechám tak jako tak (správně, sběratelství) a když ji budu mít v každém případě, tak proč ji nadále nevyužívat v plné šíři.

Současnou PS4 pro mám v její první revizi a u pozdějších náročnějších her je už docela slyšet a bez sluchátek hraní není úplně příjemný zážitek. Navíc akumulátor v DS4 má svá nejlepší léta také za sebou. Takže v poklidu budu nadále hrát na stávající konzoli (PS5 koupím kdo ví kdy), dokud se neporouchá nebo nedojdu k názoru, že míra hluku je již subjektivně neúnosná a v záloze budu mít druhý kus (v poslední revizi). Stejný postup jsem zvolil i v případě PS3, kdy se mi podařilo sehnat novou PS3 Super Slim (moje PS3 Slim stále ještě funguje, byť s hlučností na tom už také není nejlépe) rovněž v době, kdy již byla značně nedostatkovým zbožím. Bohužel, v případě PS Vita jsem měl štěstí tak nějak napůl. Na PSP jsem moc nehrál, takže když přišla PS Vita na trh, nekoupil jsem ji, protože jsem předpokládal, že dopadne stejně. Názor jsem změnil shodou náhod těsně před tím, než prodej druhé revize u nás skončil, takže PS Vitu naštěstí mám, ovšem bez náhrady v případě poruchy. Tohle mám ještě na seznamu věcí, které musím ošetřit (ať už nákupem dalšího kusu nebo alespoň náhradního akumulátoru):-)

Drobný benefit mít dvě stejné (funkční) konzole je taktéž v situaci, kdy není na dohled žádná pomocná ruka pro zdolání nějaké online trofeje, vyžadující spolupráci více hráčů. V mnoha případech je trofej postavena jen na tom, že se nějaká aktivita provede ve dvou a více hráčích, aniž by museli všichni z nich reálně danou aktivitu provést. Takže stačí se do hry připojit z obou konzolí, připojit se do týmu a na jedné z nich danou aktivitu realizovat (přičemž k tomu stačí jedna TV nebo monitor) a trofej je splněna:-) Kupovat si druhou konzoli jen proto je samozřejmě nesmysl, ale opět - když už jsou doma dvě konzole a nikdo ze seznamu přátel nemá čas nebo danou hru, proč toho nevyužít, že:-)

A to je vše, nicméně pro jistotu zopakuji radu z předchozího textu, protože když už nic jiného, tak tohle je ta hlavní pointa. Pokud někdo přemýšlí o tom, že by si PS4 Pro koupil (ať už ze stejných důvodů jako já nebo protože na konci generace chce vyzkoušet jinou platformu a exkluzivity, které pro ni vyšly, přestože primárně hraje na jiné konzoli), neměl by příliš otálet s nákupem (protože brzy již nebude mít šanci). 

 
 
 

KOMENTÁŘE

  Pro přidání komentáře je nutné být registrován a přihlášen.
   
  6

  King’s Bounty II

  8

  Little Nightmares II

  9

  Tales of Arise

  7

  Aliens: Fireteam Elite

  8

  F1 2021

  7

  The Ascent