Terminator: Resistance - recenze pro fanoušky

Speedyredy , 25.11.2019 23:21

Úvodem

Dne 29. srpna 1997 nastal soudný den. Stroje nabrali vědomí, vyhodnotili lidstvo jako hrozbu a zaútočili na něj nukleárními zbraněmi. Po ničivém a zdrcujícím útoku byl zbytek přeživších zahnán do koutů městských ruin. Stroje začali vyhlazovacím způsobem čistit prostředí a opanovávat svět. Lidem nezbylo nic jiného nežli se v naprosté temnotě vzchopit, povstat a nasadit životy v boji o přežití v čele s vůdcem hnutí odporu Johnem Connorem, mužem vedoucím svoje jednotky k finální bitvě.

Terminator: Resistance začíná přesně tam, kde by si asi každý fanda Terminátora přál aby začal. V temné post-apokalyptické budoucnosti, kde z měst zbyly jen ruiny, ulice jsou vydlážděny lidskými lebky, přeživší hladoví, a světu vládnou děsivé lesknoucí se kovové stroje. Polské studio Teyon z Krakova se po neúspěchu se hrou Rambo The Video Game rozhodlo neházet flintu do žita. Hra ze světa Terminátora vznikala tiše a ohlášena byl až měsíc a půl před vydáním po níž následovala nevýrazná kampaň ukazující více střípků ze hry. To, že se nejedná o AAA hru pochopíte nejen z prezentačních upoutávek s nepříliš oslnivou grafikou ale i ze závěrečných titulků, kde tým vývojářů čítá svým počtem dvouciferné číslo nebo cenovkou namísto 59 jen 39 dolarů.  Nedělejme ale hned předčasné závěry.

Film Temný osud

Do kin se v říjnu dostalo druhé filmové zpracování pokračování tolik oblíbeného T2, tedy film Terminátor: Temný osud. Vývojáři si možná mysleli, že by mohl právě snímek pomoci s vydání této hry. Problém však nastal, když se ukázalo, že i přes příznivé hodnocení recenzentů se film spíše nelíbil. Co by ale diváci vlastně chtěli, Arnold Schwarzenegger má po sedmdesátce, Linda Hamilton se k ní pomalu blíží, a minulé tři pokusy o navázání úspěchu značky kromě T3 neuspěli tak jak se očekávalo. Bohužel i když se dá říct, že tentokrát se pokračování T2 skutečně povedlo, nejedná se o hit a mnozí diváci nepřijmou fakt, o kterém rozhodl samotný tvůrce Terminátora James Cameron, tedy temném osudu Johna Connora a proměnu vyvíjející se umělé inteligenci T-800, pokud splní svojí misi. No upřímně, všem truchlícím fanouškům bych vzkázal. Vzpomínáte jak se změnil T-800 v T2 za několik hodin interakce s lidskou bytostí, tj. Johnem a Sarah? Proč by to tedy nebylo možné, když už nemá od koho přijímat rozkazy. Díky nově nastavené zápletce byla mise v T2 poprvé úspěšná, a mohli jsme si v klidu říct, ano John, Sarah a přeprogramovaný infiltrátor T-800 tehdy zdárně splnili svojí misi, více už udělat nemohli. Nebudu se zde rozepisovat, proč tvrdím že je film Terminátor Temný osud vydařeným pokračováním prvních dvou terminátorů nicméně napíšu jen to, že celá ta myšlenka byla vlastně ukázat akční drama mezi Sarah a strojem T-800, nikoliv příběh o Johnu Connorovi a jeho bitvou se Skynetem. Za mě tedy za film palec nahoru za vkusné napasování rolí hlavním protagonistům, zajímavý příběh, který jak se ukázalo stále ještě má co nabídnout, fajn zápletku a rozloučení se s legendou Arnoldem coby T-800 po vzoru filmu Alien 3. Teď už ale zpět ke hře.

No problemo

Hra Terminator: Resistance je příběhovým doplňkem prvních dvou filmů a vykresluje předešlé události z post-apokalyptické války lidstva proti strojům než byl Skynet poražen a do minulosti odesláni staří známí hrdinové. Hlavní postavou hry je voják odboje Jacobs Rivers, který zde má klíčovou úlohu pro zajištění chodu událostí z prvních dvou filmů. Do příběhu hry jsou začleněni i jiní. Jsou jimi například mladý chlapec Patrik, pohledná dívka Jennifer, velitelka jednotky Baron či samotný John Connor, nechybí ale ani mnozí další.

I když nemá hra zrovna oslnivou grafiku, připomíná mi svojí kvalitou třeba Resident Evil Revelations 2, a je svým způsobem pěkná. Prostředí je atmosférické, ruiny jsou jako ve filmu, navíc je tento svět poset všemožnými easter eggy, tj. auta, stroje předměty a další vám budou pokud máte první dva filmy nakoukané velmi povědomé. Povědomá vám bude především hudba. Hra má velmi dobře udělaný soundtrack zejména konec hry. Chvilku vám brnkání na struny kytary připomínají The Last of Us, chvíli zase za doprovodu elektrické kytary nějakou akční arkádu z automatů. Co je nejdůležitější, tu nejlepší melodii si vývojáři schovali až na samotný konec a tak v ten správný moment struny kytary nahradí elektrické klávesy vzdávající hold Bradu Fiedelovi a připomenou vám klasického Terminátora. Hra hraje na notu nostalgickým fanouškům, kteří prostě tento svět žerou.

Nemá cenu nějak dál napínat jak je na tom game-play. Jedná se o průměrnou střílečku ve které jsou tak jako v jiných hrách nepřátelé prostě tupí a jdou si pro ránu. Zde je ale špatné to, že ti Terminátoři na normální obtížnosti téměř nic nevydrží a vy je tak můžete eliminovat jednou ani ne dobře mířenou ránou, což je rozhodně škoda. Aby se nejednalo o stereotypní nudu, a herní doba se natáhla, je zde tak jako ve většině současných her napasován mechanizmus s RPG elementy. Budete se tedy postupem v příběhu levelovat, získávat zkušenostní body a ty investovat do věcí, které ve hře můžete využívat. Skutečně hra z hlediska soubojů není výzva, mnohé ale možná potěší fakt, že si můžete neomezeně sumírovat náboje a zbraně samotné si formou mini-hry vylepšovat. Nicméně pozor, abyste si vylepšili zbraň, budete muset poskládat obvod třech čipů tak, aby byl symetrický což může být trochu otrava. Pokud budete chtít odemknout třeba zamčené dveře nebo bednu, budete si pro změnu muset zahrát mini-hru odemykání zámku polohováním spony tak jako to dělala Sarah v T2, když prchala z psychiatrické léčebny. Pokud budete chtít hacknout střílnu, budete si muset zahrát Froggie's, což je celkem snadná hra, která připomíná automaty z herny v T2, kde se John poprvé střetnul s T-1000. Místa které ve hře navštívíte vůbec jsou fanouškům velmi známá.

Nebudu zde tajit, že se podíváte velmi detailně do bunkru z prvního Terminátora, podíváte se na hvězdárnu Griffitovy observatoře, prozkoumáte luxusní residence v Hollywoodu, mrakodrapové centrum známé jako Downtown, Pasadenu a další. Bojovat budete proti všemu, co znáte z futuristické války prvních dvou filmů i proti strojům, které se do filmu nedostali či byly výplodem fantazie vývojářů. Střílet budete po vzoru oněch filmů vším co znáte nejen z budoucnosti. Pokud patříte ke skalním fanouškům a tohle všechno milujete, dostanete po čem tak moc toužíte.

Hra vás po vzoru Mass Effect nechává plnit vedlejší mise NPC postav, čímž se vám zpřístupňují další dialogové volby v interakci s postavami a tudíž lze získat u daných osob loajalitu, poznat jejich příběh a následně ovlivnit osud. Samozřejmě za odměnu plnění misí je možnost mít zde i menší románek. Nicméně když už jsme u těch misí tak ty tu jsou hlavní a vedlejší. Hlavní mise vás ženou přímou čarou vpřed, vedlejší vás pak nutí se pozastavit, něco prozkoumat, najít, přinést, zničit, zachránit. Jsou to lidé ukrytí v ruinách, různé příběhové deníky či další předměty na kterých lze později navázat další sled událostí.

Pokud příběh hry v něčem trpí, tak to jsou filmové scény, které nemají péči jako AAA hry. Chybí drobné animační detaily, plynulost a kontinuita pohybu a také scény, které by uvedli hráče do děje s nějakým větším zážitkem či navnaděním. Totéž platí i pro zakončení mise. V tomto je hra skutečně tak trochu nedodělaná a vy máte při hraní často pocit jako by se na konci bitvy mělo ještě něco dostavit ale namísto toho se dostaví jen nahrávací obrazovka a pak už jen rozhovor s oněmi topornými animacemi mimiky obličejů. Nutno si uvědomit, na téhle hře ale nepracoval mega velký tým, jako Mass Effect Andromeda, kde animace trpí něčím bohužel velmi podobným.

Herní doba se pohybuje kolem sedmi hodin, mě osobně hra zabrala dvojnásobek času, důvodem ale bylo maximální prozkoumávání oblastí a plnění všeho navíc. Navíc můžete plnit například dobývání pevností Skynetu, ve kterých se snažíte nahackovat věže, abyste se dostali až k centrálnímu počítači a poté vyhodili celou stanici do povětří. Počítejte s tím, že na vás ve hře čekají boss-fighty a pak zejména parádní epická závěrečná bitva po vzoru filmu T2.

Jak již bylo zmíněno, příběh jednotlivých postav můžete změnit volbou dialogových možností, které vám zpřístupní plnění vedlejších misí a předešlá dialogová volba. Z hlediska gradace game-play koncepce má hra mise poklidné, kde volíte vlastní postup bojištěm, můžete se věnovat i průzkumu a oněm vedlejším misím, dále jsou ve hře kratší mise, které bych nazval akční jízda, jelikož se při nich soustředíte jen na boj. A aby to všechno bylo dobře vybalancované, máte ve hře i svůj domov, resp. bunkr, kam si chodíte pro nové úkoly, můžete si i poklábosit s ostatními či se jen dívat, jak lidstvo musí žít aby přežilo.

Některé oblasti hry navštívíte vícekrát ale rozhodně to není na škodu. Jednou se například vydáte do ruin v prvotní části hry za denního světla, kdy není oblast tak ostře střežena, čeká na vás jen pár robotických pavouků a dronů. Říkáte si škoda, tohle přeci není Terminátor. Nemějte strach, později se ve hře do dané oblasti ještě jednou vrátíte již v noci, všude budou T-800, nad nebem budou hlídkovat LZ. Zde právě narazíte na místa, která předtím nešlo danou úrovní dovedností zpřístupnit. Nicméně nic velkolepého nečekejte, předměty které zde nacházíte nejsou kdo ví jak potřebné, protože jak už jsem psal výše, hra je celkem dost snadná což je trochu škoda. Změna obtížnosti tu sice je ale inteligence zůstává stejná a tak vám stačí se schovat za barieru, najít si taktiku a stroj zlikvidovat. Potěšením je, že v rozlehlejších oblastech pomáhá ne tolik populárnímu auto-save systému i možnost manuálního ukládání na k tomu určených počítačových terminálech. Tento prvek je ve hře naprosto parádní, byť dává vzpomenout jak fajn hraní bylo za starších časů.

I když grafický detail patří v dnešní době spíše pod průměr, modely kovových strojů vypadají velmi dobře, s tím i prostředí a předměty v něm. Nejvíce slabě řekl bych vypadají obličeje, které ale mají celkem vizuální styl a lze si na ně zvyknout. Slabé jsou i textury některých předmětů. Hra ale běží plynule, nic nemorfuje ani nedoskakuje, vše bych řekl je uspokojivé, jen to není top level, na který jsou mnozí hráči zvyklí. V závěru hry, když je na scéně více předmětů, hra se na chvilku sem tam pozastaví ale není to nic v takovém rozsahu, že by to hraní nějak pokazilo.

Je libo špatný nebo dobrý konec?

A teď něco k příběhu respektive způsobu zakončení hry. Herní doba která jak již bylo zmíněno je kolem sedmi hodin se může prodloužit, pokud tedy budete chtít zvrátit špatný konec, ke kterému svým předpokládejme upřímným a fair-play rozhodováním v dialozích docílíte. Ano, hra má více konců a zde jen záleží jak moc chcete aby členy vašeho týmu postihl dobrý osud. Pokud budete chtít ten opravdu úplně nejvíce dobrý konec, bude potřeba začít hrát v jedné pozdější části hry trochu intrikáře. Protože nevíte co vás při prvním hraní čeká, patrně se rozhodnete s tím nejlepším úmyslem být správný ale to je bohužel špatně. Pokud na samotném konci budete truchlit, není nutné házet flintu do žita. Můžete vše ještě změnit aniž byste opakovali celou hru. Vrátíte se zpět v položce load game do mise, kde se jak se říká lidově lámal chleba a uděláte vše jinak. I když budou vaše rozhodnutí v onen moment špatná, budou mít ve výsledku tolik kýžený dobrý konec. Hra mi tímto hodně připomíná Mass Effect nicméně zde prostě negativní nebo špatná odpověď pro NPC znamená opak v závěru hry, což tam pokud si správně vzpomínám nebylo. Však pokud si zahrajete, uvidíte sami. A ano CPU zajatého infiltrátora budete potřebovat pro přeprogramování ukrást, jen musíte přijít na to jak. Bez něj by se nestal příběh filmu T2 tak jak ho znáte a to by mohlo vést v podstatě ke špatnému konci.

Závěrečný verdikt

Terminator: Resistance je hra určená především fanouškům milující tento post-apokalyptický svět a všechno v něm. Jinak se jedná o průměrnou, zbytečně snadnou střílečku s bohužel na oko až moc hloupou umělou inteligencí a malou výdrží nepřátel. Hra má ale povedený příběh, i prostředí. Pokud už něco pamatujete, občas vám hra připomene starou školu díky možnosti sumírovat náboje či uložit si aktuální postup manuálně. Tento Terminátor dává hráči možnost nahlédnout na post-apokalyptické LA a  život v něm. Dává nám možnost změnit osud některých celkem zajímavých postav. Terminator Resistance je slušnou hrou, které chybí lepší koncepce bojového systému ale průšvih to rozhodně není. Pokud přistoupíme k faktu, že je hra v podstatě béčkovou záležitostí, jedná se o poměrně vydařený kousek. Rozhodně doposud nejlépe zpracovaná hra ze světa Terminátorů.

7/10

 
 
 

KOMENTÁŘE

  Pro přidání komentáře je nutné být registrován a přihlášen.
   
  3

  Necromunda: Hired Gun

  5

  Olympic Games Tokyo 2020: The Official Video Game

  8

  Chivalry 2

  8

  The Legend of Zelda: Skyward Sword HD

  9

  Final Fantasy VII Remake Intergrade

  5

  Alex Kidd in Miracle World DX