John v Terminátor Temný osud a chování T-800

Speedyredy , 03.11.2019 18:02

Pozor SPOILER! To co zde bude probíráno pokud jste ještě neviděli film rozhodně nečtěte!

Terminátor Dark Fate ukáže ve svém prologu zabití Johna Connora s čímž se mnoho diváků těžko smiřuje a film označuje za propad či průšvih, že uráží Cameronovy filmy. Dovoluji si říct, není tomu tak.

Tento film naopak, dává poctu první dvěma Cameronovým filmům. Jste zmateni? Vysvětlím proč. John Connor si poslal do svého dětství T-800 model 101 (vzhled Arnolda) aby ho chránil před T-1000, a Skynet tak nemohl zabít vůdce odporu, který ho se svojí jednotkou v temné budoucnosti zničí. Následovala tedy honička, která změnila budoucnost. Ano změnila. Soudný den Skynetu nenastal. Skynet nevznikl. T-1000 byl zničen, veškerá dokumentace T-800 také a počítačová fabrika byla vyhozena do povětří. Díky komu? Díky Sarah. Ano její charakter se od prvního filmu velmi změnil. Z nevinné servírky se stala drsná ženská co se s nikým a ničím nedělá, nebere si servítky, je upřímná a je tak trochu psycho. Ano nikdo jí nevěří. Nevěří, že svět lidí takový jaký je zanikne, že přijde soudný den a že ten vznikne díky Terminátorům, kteří přicestují z budoucnosti pomocí stroje času aby svému vzniku napomohli.

Na začátku filmu Terminátor Dark Fate vidíme jak T-800 model 101 vyslaný Skynetem mladičkého Johna Connora zabije přímo před zrakem Sarah. Ano zabije ale v době, kdy už budoucnost se Skynetem neexistuje, a tenhle T-800 model 101 splnil vůbec poprvé úkol Skynetu! Ale zbytečně, tedy jak se říká s křížkem po funuse. Pokud je někdo stále zmatený, vysvětlím, že Skynet ve své existenci nevyslal pouze T-1000 aby Connora zabil když byl ještě dítě ale patrně zjistil, že hnutí odporu vyslalo přeprogramovaného T-800 model 101 aby Johna chránil a tak udělal Skynet totéž, ještě když existoval, tedy ještě v nezměněné budoucnosti vyslal tohoto Terminátora, aby Johna zabil.

Tímto máme vysvětlen úvodní prolog filmu. V podstatě bylo řečeno, že Cameronův příběh se zničením Skynetu uspěl, zde byl dovětek, který je důležitý pro charakter hlavní protagonisky Sarah a vůbec koření zápletky filmu Dark Fate.

Sarah tímto neumírá někdy před soudným dnem na leukémii, tak jak to vykreslilo ne-Cameronovo pokračování ale žije a díky zprávám a souřadnicím, které jí chodí na mobil od záhadné osoby loví stroje z budoucnosti. Ano Skynet jich před svým zničením skutečně asi vyslal trochu více nežli jsme viděli zde a v druhém filmu.

Nechci se dále babrat v novém příběhu filmu Dark Fate nicméně je tu ještě jedna nejasnost. Arnold a jeho ne-terminátorovské chování. Po cca 70 minutách honičky ve filmu Dark Fate, když tak nějak vidíme, že hlavní záporák označen Rev-9 není počinem Skynetu, nastupuje na scénu zestárlý T-800 model 101, tedy ten, který v úvodu fimu Connora zabil a stal se tak volným. Ano volným protože po splnění mise nemohl obdržet misi novou, jelikož byl ztracen v minulosti a do budoucnosti, kde by své nové úkoly obdržel už se nemohl dostat, jeho budoucnost už prostě neexistovala. Sarah a její zuřivost může nyní plně vzplanout ale nestane se tak, protože se ukáže, že T-800 po splnění svého úkolu, před kterým nikdy necouvne, neustoupí, tak jak říkal Reese Sáře v prvním Terminátorovi možná dokázal následně, když už je zbytečný pochopit cenu lidského života. Přesně na tohle se Sarah ptala v závěru filmu T2, když viděla jak se přeprogramovaný T-800 choval. Kdo na první dva Terminátory koukal ne jen jako na akční film s emocemi ale trochu nad tím vším, co se děje přemýšlel, dostane velice zajímavou odpověď právě filmem Dark Fate.

Na filmu se mi skutečně líbí, jak je příběh pojat, jak přináší srozumitelně nové věci, postupně odpovídá na kladené otázky. Sice nejsem příznivcem zběsilých akci ve kterých se vše děje tak jak tvůrce chce aniž by respektoval zákony fyziky a lidských schopností nicméně to je prostě neduh drtivé většiny amerických filmů a nový terminátor není žádnou výjimkou. Škoda, v Cameronových filmech tohle všechno bylo vždy méně okaté a jak se říká více zamaskované, více uvěřitelné.

I přes to film Terminátor Dark Fate označuji za skutečně povedený počin, který vzdává hold prvním dvěma Cameronovým filmům, přináší srozumitelný vývoj postavy T-800 model 101, tj. Arnolda, dále vývoj osobnosti Sarah. Respektuje původní myšlenku a skutečně mění věci srozumitelně a zajímavě. Však co byl film Terminátor 3? Totéž co Terminátor 2 jen s novými triky, lehce upraveným příběhem, prvky komedie a bohužel již s neživou Sarah. Řekl bych, že všechna ta pokračování od T2 až doposud neuměla být dostatečnou inovací ani neuměla přinést záporáka, který by naháněl hrůzu. T3 byl spíše akční komedií, Salvation válkou v ne-terminátorovském světě a Genisys pak pokusem o restart, který se odehrává před událostmi prvního terminátora jen s tím, že se v minulosti stane něco jinak a vše se tak dokonale zamotá. Terminátor Genisys vidím jednoznačně jako nejzajímavější variaci všech pokračování po T2, které řekl bych není ani tak škrtnuté. Naopak je samostatné. Zkrátka se jedná o alternativní samostatný, jednorázový příběh respektující temnou budoucnost prvního filmu. Dark Fate pak přímé pokračování původních dvou filmů. A to že se jedná o to pravé svědčí fakt, že nám Sarah coby Linda Hamilton zestárla a měla velmi zajímavý životní vývoj stejně tak, jako Arnold coby T-800 model 101.

Jsem nyní rád, že soudný den Cameronových filmů nenastal, Connor spolu s T-800 a Sarah v T2 skutečně uspěli a to díky dárku od Skynetu. Tak trochu se vtipem můžeme konstatovat, že Skynet umožnil strojem času seslat z budoucnosti muže, který dal Sarah syna, jenž zrušil Skynetu budoucí existenci a poté si ho vzal Skynet zpět tím, že seslal z budoucnosti stroj, který ho má eliminovat, ještě před koncem své existence budoucnosti odehrávající se před T2. Díky Skynetu však byla vycvičena bojovnice, která uměla dělat z těchto terminátorovských strojů kůlničky na dříví s vědomím toho, že může kdykoliv nastat den, kdy se stroje pokusí nahradit lidstvo. A právě to se stalo v Dark Fate. Lidstvo stvořilo něco (už ne Skynet), co prozatím pro nás diváky není natolik prozkoumané a tak toto pokračování dostává nový rozměr. Něco co si umím představit, že bude pokračovat. Však v továrně zůstaly kostry Rev-9 coby stroj Legionu a T-800 co by stroj Skynetu. Film Dark Fate je velmi zajímavé pokračování Cameronových Terminátorů a jsem rád, že vzniklo. Skutečně, nekonečný boj se Skynetem už byl při T3 neskutečně ohranou písničkou.

Zde je graficky znázorněno, jak se příběhově ve filmech orientovat.


 
 
 

KOMENTÁŘE

  Pro přidání komentáře je nutné být registrován a přihlášen.
   
  8

  Bayonetta & Vanquish 10th Anniversary Bundle

  9

  Ori and the Will of the Wisps

  6

  Bleeding Edge

  9

  Metro Redux - Nintendo Switch

  10

  Dreams

  7

  Darksiders Genesis