Konečně plnohodnotná bezdrátová herní sluchátka pro Xbox One

LukoCZ , 02.10.2019 13:21

Trvalo to opravdu dlouho, ale konečně jsou tady. Už od samého uvedení Xbox One v roce 2013, který, jak všichni víme, nebyl právě ideální, prakticky neexistovala žádná plnohodnotná bezdrátová sluchátka, po kterých hráči tak volali. Sluchátka byla a dodnes jsou připojována klasicky pomocí kabelu přímo do ovladače, což je zajímavé řešení, ale ten, kdo chtěl víc a pořídit si vše zcela bez kabelů, měl smůlu. Až do teď! Headset Arctis 9X vznikl ve spolupráci s Microsoftem a nepotřebuje žádnou dokovací stanici, USB adaptér, nebo něco tomu podobného. A to je pro mě důvod se s vámi o tuto skvělou zprávu podělit a třeba někomu pomoci v rozhodování při koupi nového herního headsetu.

RECENZE: SteelSeries Arctis 9X

SteelSeries je dánská firma založená v roce 2001 vyrábějící hardware se zaměřením na počítačové myši, klávesnice, podložky pod myši a sluchátka. Firma sponzoruje několik progamingových týmů a je také partnerem velkých společností, jako například Blizzard Entertainment, Electronic Arts, Gunnar Optiks a Valve Corporation. Nejsou tedy žádnými nováčky v herním průmyslu.  

Komfort a zpracování

Arctis 9X jsem si pořídil z herního řetězce Gamestop v Německu za necelých 200 eur a používám ho už cca 3 měsíce. Za tuto částku jsem dostal v překvapivě malé krabici samotná sluchátka s 1,5 m napájecím kabelem USB-Micro/USB a příručku. To bylo vše. Nic víc v balení nenajdete. Ten, kdo zná herní headsety od SteelSeries, tak ví, že se podobají jako vejce vejci. Desing mě proto nepřekvapil a věděl jsem, co čekat. Kombinace kvalitního plastu a kovového hlavového mostu působí prémiovým dojmem, kde navíc nic nevrže a neskřípe. První, čeho si všimnete, je způsob přizpůsobení mušlí na velikost vaší hlavy. Nenajdete zde klasické části, které se do sebe zašupují, inženýři přišli s velice jednoduchým a funkčním řešením pomocí pružné pásky a suchého zipu (viz foto). Musím se přiznat, že tohle řešení jsem ještě neviděl a sluchátka díky tomu na hlavě sedí perfektně. Nejsou příliš těsná, ani příliš volná. Vnitřní povrch náušníků je potažen příjemnou látkou, takže uši se i po delším hraní nepotí, jak tomu bývá zvykem u syntetické kůže. Samotné mušle se dají vytočit do 90° stupňů, tudíž je headset velice dobře skladný. 

Konektivita a funkčnost

A tady se začínají ukazovat právě největší přednosti a praktičnost celého headsetu. Jak už jsem zmínil výše, Arctis 9X jsou zcela bezdrátová sluchátka a k Xboxu One jsou propojeny přímo pomocí Wireless, stejně jako například herní ovladač. Nepotřebujete tedy nic jiného, než je spárovat s konzolí jedním dlouhým stiskem tlačítka a je hotovo. Konzole si vše pamatuje a při dalším zapnutí sluchátek se ihned automaticky hlásí zprávou na obrazovce, že jsou připojena a přiřazena k právě aktuálnímu profilu. Jak jednoduché. Že to ale trvalo. Tlačítkem pro zap./ vyp. na headsetu můžete také zapnout celou konzoli jako u herního ovladače. Co jsem ještě nezmínil je možnost připojení k PC s Windows 10. Vše funguje na stejném principu jako u konzole, je ale potřeba si dokoupit stejný Wireless Adapter, jaký se používá pro herní ovladače Xboxu. Ten bohužel není součástí balení a stojí něco kolem 25 eur. Proto zdůrazňuji, že Arctis 9X jsou jedničkou zejména pro Xbox. Na PC se za takové peníze určitě najde lepší varianta, ale ta možnost tu je.

Veškeré ovládací prvky hlasitosti, jak hry nebo chatu (ovládání pomocí kolečka s malým odporem) najdete přímo na mušlích, stejně tak i tlačítko pro ztlumení mikrofonu a jedno tlačítko se znakem Bluetooth. Arctis 9x mají totiž ještě jednu zvláštnost. Dají se propojit (současně) pomocí Bluetooth s vaším telefonem. Můžete tedy hrát a zároveň poslouchat muziku z vašeho telefonu a vše pohodlně ovládat přímo ze sluchátek. Dokonce můžete přijímat i telefonáty, kde si upravujete hlasitost hry a hovoru. Vše funguje naprosto pohodlně a nezaznamenal jsem žádný problém. Myslím, že to je určitě zajímavý nápad, který se občas může hodit.

Na mušlích se nachází další z možností připojení a to přes klasický konektor 3,5 mm Jack IN/OUT. Můžete je připojit k jakémukoliv zařízení se stejným konektorem.  A to jak pro příjem (např. z ovladače), tak pro přenos zvuku do jiného zařízení (např. jiná sluchátka).

Nabíjení probíhá s přiloženým USB kabelem přímo z konzole. Výdrž baterie mě opravdu překvapila. Udávaná provozní doba je rekordních 20 hodin a to je myslím naprosto dostačující. Konkurence mívá něco kolem 10 h. Doba nabíjení je cca 2,5 hodin z konzole v režimu spánku. Stav baterie je signalizován přímo na sluchátkách klasicky barvami (zelená, žlutá, červená) nebo je zobrazen na dashboardu konzole.

Mikrofon se na nachází na levé straně a je do sluchátek zasunutý. Pro použití stačí tedy pouze mikrofon vysunout a vše je připraveno. Pokud máte stisknuté tlačítko ztlumení, headset vám to dá vědět pomocí rozsvícené červené diody na konci mikrofonu. Máte tedy dobrý přehled o tom, jestli je váš hlas slyšet.

Po připojení sluchátek pomocí dodávaného USB kabelu k PC a následném stažení příslušného programu máte k dispozici celé nastavení softwaru headsetu. Zde si můžete upravit přednastavené programy režimu zvuku v equalizéru, citlivost mikrofonu a hlasitost vašeho hlasu, abyste nerušili okolí. Zároveň si udržujete váš software aktuální. Předinstalovány jsou zde i některé aplikace pro ovládání přes Bluetooth, např. Discord.

SteelSeries Engine 3

Zvuk a technické parametry

K dispozici máte čtyři přednastavené režimy zvuku, mezi kterými si můžete přepínat jednoduchým stiskem tlačítka zap./vyp. Sluchátka vám dají zpětnou vazbu pomocí tónu, abyste věděli, který z přednastavených režimů je právě aktivní.

Kvalita zvuku je perfektní. Díky frekvenci 20-20 000 Hz jsou basy krásně dunivé, středy a výšky vyvážené. Celkový dojem působí velmi dobrým dojmem a nelze mu nic vytknout.

Pro nás hráče bývá ale často důležité použití prostorového zvuku. V tomto případě samotná sluchátka nemají žádný integrovaný software pro prostorový zvuk. Oni totiž ani žádný nepotřebují. Jsou konstruovány zejména pro Xbox, kde už se upravený zvuk vytváří přímo v konzoli a následně je v upravené podobě posílán do headsetu. Záleží jen na vás, jaký si zvolíte. V nastavení máte na výběr mezi klasickým stereo zvukem, Window Sonic 7.1 a Dolby Atmos 9.1. Stereo zvuk a Windows Sonic jsou už v základu, pro Dolby Atmos je třeba zakoupit licenci, která se ale určitě vyplatí. Za cca 20 euro dostanete nejmodernější technologii provedení prostorového zvuku a to jak pro Xbox, tak pro Windows 10. Licence zůstane napořád spjatá s vašim Acc Microsoftu. Určitě doporučuji, zvuk ve spojení s Arctis 9X je brilatní. Seznam her s Dolby Atmos není malý a stále se rozrůstá.

Mikrofon také patří mezi špičku. Samotný výrobce udává, že integroval stejnou technologii, jakou používají piloti v letadlech a dokáže perfektně redukovat okolní šum. Díky možnosti vysunutí mikrofonu si můžete pohodlně nastavit vzdálenost mezi ústy a tím určit správnou citlivost snímaní.

Technické údaje

 • Velikost reproduktorů: 40 mm
 • Frekvence: 20-20 000 Hz
 • Citlivost: 98 dB/mW
 • Frekvence mikrofonu: 100-1000 Hz
 • Dosah: 6m
 • Výdrž baterie: 20h
 • Verze Bluetooth: 4,1

Závěr

SteelSeries Arctis 9X jsou konečně herní sluchátka, po kterých Xbox hráči tak dlouho volali. Tým, který měl na starosti výrobu, dokázal vytvořit produkt, na kterém se opravdu jen těžko hledá chyba. Každý detail zde působí promyšleně a funkčně. Pokud bych měl ale přeci jenom najít něco negativního, tak to může být pro někoho vyšší cena, která je stanovená na 199 eur. Není to málo, ale jestli právě hledáte bezdrátová herní sluchátka výhradně k Xboxu One, tak zde prakticky nenajdete konkurenci a Arctis 9X je jedním z nejlepších headsetů, co se dá na trhu sehnat, ne-li dokonce tím nejlepším.


 
 
 

KOMENTÁŘE

  Pro přidání komentáře je nutné být registrován a přihlášen.
   
  7

  Mafia II: Definitive Edition

  10

  Xenoblade Chronicles: Definitive Edition

  9

  Desperados III

  7

  Minecraft Dungeons

  8

  Marvel’s Iron Man VR

  6

  Assetto Corsa Competizione