Recenze: Halo Combat Evolved (2014)

Petr Záleský , 05.07.2019 07:34

Halo je v konzolovém světě pojem, se kterým je nutno počítat. Nakonec, už kdysi dávno tato série zbořila zažitý mýtus, že k sobě konzolový gamepad a střílečky moc nejdou, ačkoli to hráči na PC asi nikdy nepřipustí. V této recenzi se chci podívat na úplně první díl série, který původně vyšel už v roce 2001, a to na první Xbox, potom co herní studio Bungie přešlo pod Microsoft. Bungie totiž do té doby připravovalo hry exkluzivně pro Apple. Jejich největší pecky před vydáním Halo tedy budou znát nejspíše jen herní historici a lidé, co v té době měli počítač od Applu, což v našich končinách nebude tak běžné. Ostatní totiž hráli hlavně Dooma. Marathon byl ale výtečná hra, takový macovský Doom a předchůdce Halo. Microsoft ale nutně potřeboval pro svou první herní konzoli pořádné hry, a to se nakonec taky povedlo. Halo je do dnešních dnů jedna z největších značek, kterou Microsoft na své platformě má. V této recenzi se chci podívat na první díl, který je součástí velmi zajímavé The Master Chief Collection, která přivedla první čtyři díly na konzoli Xbox One a nakonec i na PC. Bude nás ale první díl bavit i v roce 2019, nebo půjde jen o nezáživné doplnění videoherního vzdělání? Na to se pokusím odpovědět za pomocí verze pro konzoli Xbox One X, pro kterou bylo první Halo také vylepšeno. Nakonec první díl je pro Microsoft hodně důležitý, zatím jsme si ho totiž mohli zahrát na všech generacích Xboxu a také na PC. Díky zpětné kompatibilitě, si hru budeme moci zahrát minimálně i na té další generaci a kdo ví, co nám budoucnost přinese.

V prvním díle se podíváme až do roku 2252. Jsme na palubě vesmírné lodě Pillar of Autumn a blížíme se k podivnému objektu, dále známému jako prstenec HALO. Naše loď je silně poničená po útoku Covenantů, se kterými lidé už nějakou tu dobu válčí. Covenanti se rozhodli naši rasu vyhladit a vyhlásili nám svatou válku. Lidé tak postupně přicházejí o své kolonie. Loď je na tom špatně, a navíc je znovu pod útokem. Master Chief se probouzí, prochází klasickou kalibrací svého obleku, a netrvá to dlouho a jdeme rovnou do akce. Boj si vyzkoušíme už na lodi, kam Covenanti proniknou. Nedá se ale nic dělat a musíme se s posádkou evakuovat právě na záhadný prstenec. Master Chief je supervoják, vypěstovaný k tomuto účelu. Nosí dnes již typickou zelenou zbroj MJOLNIR a za celou dobu mu nepohlédneme do obličeje, který se s největší pravděpodobností ukrývá pod zelenou helmou se zlatým hledím. Není ale čas nad tím dlouho bloumat. Dopadli jsme na prstenec a vydáme se ho prozkoumat. Nechceme tu samozřejmě zkejstnout, zvlášť když nám jsou Covenanti v patách. Netrvá to dlouho a k potyčkám dochází i na povrchu prstence. Oni nás prostě opravdu nemají rádi. Nejprve jsme uchvácení prostředím prstence, po čase se podíváme dokonce i do Covenantské lodi. To hlavní se ale bude odehrávat na samotném prstenci. Ten je pochopitelně umělého původu, a tak se podíváme i do jeho zázemí, abychom odhalili jeho tajemství.

Halo: Combat Evolved je na tom stran hratelnosti stále skvěle. Nemusíte se tedy ničeho bát, hra Vám přejde do krve vcelku rychle. Vlastně mě hodně příjemně překvapila, čekal jsem že to bude spíš taková povinnost před brutálně remasterovanou dvojkou, ale ono ne. I první díl se hraje stále skvěle. Pocit ze samotné střelby je přitom opravdu povedený. Funguje to jak při používaní naší vlastní výbavy, tak při použití velmi zajímavých mimozemských kousků. Mě nejvíce bavila zbraň zvaná Type-33 ( Needler) vystřelující fialové samonaváděné jehličky, které následně v nepřátelích explodují. Skvělá byla ale i plasmová puška, případně lidská útočná puška a brokovnice. Naopak mě k šílenství dohánělo řízení buginy, která si jela kam chtěla hlavně díky tomu, že se otáčela jak přední, tak zadní kola, což jsem fakt nezvládal. Ostatní dopravní prostředky byly relativně v pohodě. Překvapila mě slušná inteligence nepřátel, díky níž byly souboje vždy zábavné. Trochu mě nebavily části, kdy se musíme vracet zpět prostředím, které už známe. Příběhově to je samozřejmě zdůvodněné, ale přeci jenom, tyto části jsem se snažil spíše proběhnout. Dříve to byla ve hrách klasika, dnes se tomu již tvůrci her spíše vyhýbají a používají různé zkratky. Příjemné je, že je ve hře dostatečné množství různých nepřátel, a tak je stále co dělat. Nevím proč, ale měl jsem ze hry podobný pocit, jako když jsem hrál Half-Life 2, a to je samozřejmě velmi dobré znamení.

Technicky v remasteru prvního Halo nebudete strádat. Jasně na novinky v tomto žánru to nemá, ale kouká se na to moc pěkně. To že jde o starší kousek, poznáte hlavně na obličejích, zvláště ve chvíli kdy se opakují. Respektive, hra klidně pustí na plac dvojčata ve stejnou chvíli, tak že Vás to trkne. Jinak bych v tom ale problém neviděl. Strašně se mi líbí stylizace, kdy hra sice vypráví epický příběh, ale přitom se nebere zas tak moc vážně. Covenanti vypadají parádně, ale přitom se pohybují vtipně. Zvlášť když začnou utíkat. To kolik si dali vývojáři práce s tímto remasterem zjistíte velmi jednoduše. Můžete si totiž přepínat mezi klasikou a remasterem stisknutím jediného tlačítka. Ten rozdíl je obrovský. Level design je vcelku povedený a prostředí se pěkně střídají. V některých místech je ale těžší se orientovat a několikrát jsem se ztratil. Občas je v komplexech těžší poznat, jakým směrem jít, zvláště pokud v zápalu boje ztratíte směr. V podobných interiérech se ale občas ztrácím, a tak je možné že se vám to vůbec nestane. Pochválit zaslouží samozřejmě i epická hudba, která celý příběh dokresluje. Pokud jste tedy první Halo míjeli, jako do nedávna i já, neváhejte. Tahle hra se hraje stále skvěle a ani technicky vás nebude štvát. Naopak, občas dokáže remaster vykouzli opravdu pěknou scenérii. V interiérech zase potěší pěkně provedené nasvícení. Hra má svůj xicht a styl, který se táhne celou sérií. Remaster jen první díl přiblížil těm novějším a povedlo se mu to skvěle.

Halo: Combat Evolved je prostě skvělá hra. Je to klasika, která je zábavná a ovladatelná i dnes. Pocit ze střelby je skvělý, zbraně zajímavé, stejně jako protivníci. Příběh se mi líbil, včetně všech zvratů. Pokud tedy stále váháte, nemáte proč. Sérii si klidně dejte od jedničky, ať jste na nejnovější díl připraveni

77%

 
 
 

KOMENTÁŘE

  Pro přidání komentáře je nutné být registrován a přihlášen.
   
  9

  Desperados III

  6

  Assetto Corsa Competizione

  7

  Minecraft Dungeons

  9

  Streets of Rage 4

  10

  Xenoblade Chronicles: Definitive Edition

  7

  Mafia II: Definitive Edition