Dead or Alive 6 recenze

Speedyredy , 01.05.2019 20:19

Už je to sedm let, co vyšel předešlý díl specifické mlátičky Dead or Alive 5. Každá bojovka má své specifikum. Mortal Kombat šokuje hráče krvavou brutalitou, automatový Tekken pro změnu zahltí hráče četnými pohybovými komby, Soul Calibur vertikálními a horizontálními seky všemožných středověkých sečných zbraní a Street Fighter nabídne hráčům nádherně zpracovaný cartoonový svět komiksově vypadajících bojovníků. Dead or Alive je série, která se hráčům snaží již pěknou řadu let přinést atraktivní sexy bojovnice, na které se nejen hezky kouká ale také se s nimi dobře bojuje. Pokud tedy mezi bojovkami zaujme Mortal Kombat svojí brutalitou, Dead or Alive pro změnu sexističnosti. I kdy vznikla Dead or Alive série na zakázku pro jednoho po úspěchu lačnícího muže s cílem konkurovat bojovce Virtua Fighter, dnes už má tato série konkurenty trochu jiného ražení. A právě sexističnost spoře oděných bojovnic je jeden z aspektů, kterým by se měla série prezentovat a oponovat konkurenci. Šesté pokračování úspěšné série má ale nové motto. Vývojáři se nechali slyšet, že cílem hry je ubrat na doposud preferovaném aspektu a naopak přidat na vážnosti. Však také společnost Sony zpřísňuje pravidla nahoty ve hrách. Zatímco v roce 2016 bylo možné ve hře Dead or Alive Xtreme 3 (což je volejbalový spin-off série Dead or Alive) natřásat pohyby gamepadu poprsím bujarých tvarů téměř nahých bojovnic při jejich plážových aktivitách, dnes je tato vymoženost na PlayStationu v reedici hry zrušená (Dead or Alive Xtreme 3: Scarlet) . Vývojáři se rozhodli vydat méně kontroverzní cestou a připravili tedy šesté pokračování v trochu mravně umírněnějším duchu. A udělali dobře? Tuto otázku si zodpovíme v průběhu recenze.

Bojovku Dead or Alive 6 netřeba nějak více představovat. Hráči, které tato série již oslovila, tedy hráli alespoň předešlý díl, moc dobře vědí do čeho jdou. Noví hráči, pokud mají zájem, mohou absolvovat tutoriál, ve kterém se jim dostane postupnými kroky komplexní výuka všech herních mechanizmů. Noví hráči si vyzkouší systém úderů, krytů, chytů a přehozů. Vyzkouší si pro každou postavu specifické funkce, tedy že třeba Tina a její otec Bass snáze se svými soupeři mlátí o podlahu a hází je z jedné strany arény na druhou, zatímco třeba taková princezna Kasumi nebo thaiboxér Zack zahltí bojovníky lavinou rychlých úderů na blízko. Hra svojí soupiskou 24 bojovníků v základu nabízí skutečně mnoho specifických bojových stylů a je moc hezké, sledovat jak se vše v jedné z 12ti arén přebíjí dobře nastaveným a vyváženým systémem oněch úderů, krytů a přehozů. Tento systém je nazýván triangle a funguje podobně jako losovací hra kámen-nůžky-papír. Zkušení hráči vědí, že série Dead or Alive vynikala nikoliv díky bojovému systému ale hlavně přemírou všemožných herních režimů, mezi které patřil například TAG battle mod, ve kterém jste s dvojící postav bojovali proti CPU, kamarádovi u jedné televize nebo s někým na druhým konci světa přes internet. Bylo dokonce možné hrát ve dvojici s kamarádem proti CPU. Na to všechno ale bohužel zapomeňte, tento díl dal režimu TAG sbohem. Vývojáři si řekli, že vytvoří vůbec nejlepší díl série a tak se budou soustředit především na boj jeden na jednoho.

Možná že by tedy nakonec nebylo špatné tuto hru představit zkušeným hráčům, protože je v ní dost podstatných změn, respektive škrtů. Určitě nehledejte ani režim týmové boje team battle mod, protože ten do základní hry také nebyl zahrnut. Vývojáři dokonce vydali hru po několika veřejných beta testech (konkrétně dvou) bez možnosti zahrát si s kamarádem online boj, tedy Lobby match. Nakonec se ale vývojáři nad prvními zaskočenými hráči slitovali, a chybějící režim do hry dodali formou update. Výčet škrtů však ještě neskončil. Určitě ve hře nehledejte z předešlé hry tolik oblíbené bojovnice jako jsou Momiji a Rachel, nebo veterány jako je stařík Gen Fu, či Leon. Škrty zasáhli i animace vstupů bojovníků do  arény či vítězné pózy. Ve hře tedy budete sledovat pouze jednu animaci před bojem a jednu animaci při výhře. Při prvotním hraní v den vydání jsem měl trochu pocit, jako bych se vrátili do dob PS1. Jak je možné, že má hra za plnou cenu, tedy 1799 kč tak neobsáhlé propracování? Dobře, nebudu tak kritický, vývojáři na sociálních sítích stejně zmínili, že postupnými update některé úvodní a vítězné pózy do hry dodatečně dodají a já mohu jen potvrdit, že se tomu tak děje. Říkám si, sakra, proč ale nevydali tu hru trochu později, třeba o půl roku a nenechali hráči tyto animace odemykat formou plnění různých úkolů. Nebyla by to o dost lepší zábava? No odemykat v této hře bude moci alespoň nějaké ty oblečky a k nim nově i účesy a brýle. Protože se jedná o nový díl, na četný obsah oblečků, na který jste zvyklý z předešlé již třetí reedice Dead or Alive 5 Last Round ale raději zapomeňte. Každá ženská postava má zde zhruba 4-5 obleků v několika barevných provedeních a každý mužský většinou pouhé dva.


Novinkou v tomto díle je možnost customizace postav a proto v menu můžete najít položku wardrobe, tedy šatník. I když to zní hezky, zázraky nečekejte. Čeká na vás jen možnost nadefinovat si postavu do slotu výběru bojovníka se specifickým účesem a typem brýlí, to je vše. Nějaké měnění horních a dolních částí obleku, bot, rukavic, masek, brnění a dalších podobných věcí, jako tomu nyní už je u většiny AAA konkurenčních bojovek nečekejte. Tahle hra vám nabídne jen základní oblečky v několika rozdílných barvách. Pokud budete chtít něco trochu více atraktivního, tedy šmrncovního, budete si muset sáhnout hluboko do kapsy. Hra totiž vyšla rovnou s prvním season passem, který vám za zhruba 2500 kč nabídne dalších 90 skinů mezi kterými se nachází například svatební šaty, pirátské oblečky a další. Pokud si projedeme obsah všemožných placených kosmetických doplňků, díky kterým je ve hře tohoto typu daleko větší zábava, zjistíme, že nám vývojáři neříkali pravdu, když tvrdili, že se hra nebude snažit být sexistická jako její předchůdce. Naopak lze to vidět spíše jako argument pro prodej těch nejvíce žádaných věcí formou předražených DLC, ke kterým vás bude hra, pokud si jí tedy koupíte a začnete hrát, nutit.

Nutit vás k tomu bude i proto, že odemykání základních oblečků bude dosti složité. V den vydání jste odemykali oblečky tak, že jste hráli režim Arcade, Time attack, Survival, nebo online Ranked match, ve kterém jste za dokončení dostali jeden až pět bodů, záleželo na obtížnosti, kterou jste režim pokořili. Ale abyste odemkli daný kostým, museli jste udělat bodů třeba 700. Dovedete si tedy představit jak složitá cesta by k jednomu oblečku byla. Problém pak ale byl i ten fakt, že po dohrání jste dostali body vždy pro nějaký jiný kostým a ani ne pro postavu, za kterou jste onen režim dohráli. Prostě loot-box. Když vezmeme v úvahu, že je ve hře 26 bojovníků (dva jsou jako DLC), počet všemožných oblečků vyskočí někam ke 120 ne li více. Vezměte v potaz, že každý stojí v průměru 400 bodů, kolikrát byste museli dohrát jeden z oněch režimů abyste něco vůbec odemkli? No nepočítejte to, je to hrůza. Naštěstí se ale hráči na sociálních sítích hodně rychle ozvali a vývojáři obratem hru upravili tak, že výdělek se zestonásobil. Po odemčení oblečku však byla potřebná ještě herní měna pro jeho nákup. Zde byl velmi podobný scénář a byl velmi podobně řešen. Herní měnu nahráváte v režimu DOA Quest, kde plníte vždy při jednom boji tři úkoly. Jedná se například o dosažení početného komba při jednom útoku, musíte provést tři chyty atp. Úkoly se celkem dost opakují a třetí úkol je vždy stejný, prostě vyhrát zápas. Pokud chcete maximální bodový zisk a úkol zkompletovat, musíte v jednom boji splnit všechny tři požadavky. Pokud se vám to nedaří, hra vám velmi chytře nabídne možnost vyskočit narychlo do tutoriálu, kde vás požadovaný úkol naučí.

Další z režimů je Story mod, ve kterém budete procházet příběh. Funguje to podobně jako ve hře předešlé jen s tím rozdílem, že příběhový režim má kratší animace, každá scénka se vybírá na celkem dost chaoticky působící časové ose, a každá scénka se samostatně nahrává, takže nejen, že je příběh roztroušený, nepřehledný ale i soustavně přerušovaný. Jeho doba se pohybuje něco kolem dvou hodin, a obecně se do něj ani moc nevcítíte protože, jak už bylo řečeno, je vyprávěn z několika úhlů pohledů velice zmatečně a přerušovaně. Mínusem je, že na rozdíl od pětky ani nedokáže zaujmout a nějak hráče strhnout. Přitom to v předešlé hře vypadalo všechno tak nadějně.

Abych nebyl ale jen kritický, ve hře najdete povedené režimy jako je řízený trénink, kde si s každou postavou můžete odemknout její vlastní systémový hlas pro zahájení boje atp. Můžete si zahrát jak jsem již zmínil tutoriál, který vás provede vším, co je ve hře. Dále můžete otestovat své hbité prstíky v režimu Combo challenge, nebo si cvičit údery v režimu volného tréninku. Co se novinek ve hře týče, tak do hry byl přidán nový bojovník pouliční rváč Diego a robotická dívenka NiCO. Oba dva charaktery jsou zakomponováni do příběhu a hrají zde dost důležitou roli. Nově máte ve hře dostupný ukazatel modré energie nabití, díky které při jejím naplnění bojem můžete provést úder break blow, kterým paralyzujete soupeře a break hold, kterým zadržujete horní, střední a dolní údery soupeře. Tato novinka je nazvána break guage system. Dále je ve hře možné provést fatal rush, což je velice silný kombo útok až čtyř animovaných úderů v řadě. Vše se spouští po naplnění ukazatele jedním tlačítkem a jeho opakovaným mačkáním. Zajímavostí je i funkce optimalizace výkonu hry. Pokud by vás ve hře trápil kolísající FPS, můžete si vybrat v nastavení hry zaměření namísto na grafiku volbu na výkon. Je to v boji skutečně znát.

Ve hře je možné nově vypnout a zapnout míru brutality. Bojovníci se vám tak nebudou zamazávat krví, špinit a nebudou mít potrhané oblečení, které mimo jiné vypadá naprosto tragicky. Grafický detail bojem opotřebovaného nebo poškozeného oblečení bych přirovnal k dobám PS2. Pochválil bych ale bojové arény, ty vypadají skutečně dobře. Zavítáte tak do "Jurského parku", do muzea předešlých turnajů Dead or Alive, tedy několika do ateliéru nainstalovaných arén předešlých her, do jeskyně s pirátskou lodí střeženou obrovitým krakenem, dále budete bojovat mezi hořícími auty uprostřed hromadné silniční bouračky, v laboratořích, v turnajové aréně, wrestlingové aréně nebo na ulici plné kolem přihlížejících pobudů. Arény jsou opět plně interaktivní. Pokusíte li se vykopnout z pouliční arény svého soupeře, kolem přihlížející diváci vám ho vmrští zpět do arény. V onom "Jurském parku" vás může unést ptakoještěr, nebo vás může v pirátské lodi potrápit jedním ze svých chapadel kraken. V muzeu lze bojovníka prohodit skrze stěnu do sousedící místnosti. Zkrátka každá aréna má své specifické interaktivní místa.


I když to zní celkem dobře, shrnu li vše ve hře nově přidané a porovnám s tím co bylo ze hry vyškrtané, převažuje bohužel to vyškrtané. Šesté pokračování této bojovky nepřináší žádný posun vpřed. Nový grafický "motor" vizuálně nepřekonává svého předchůdce nějak výrazně. Hra by potřebovala nechat ve vývoji ještě nějakých pár měsíců. Online boje se často pocukávají, občas i spadnou. Protože je hra soustavně dopňována formou update, častokrát se vám navyšuje částka herní měny, které jste dosáhli, nebo zpřístupňují oblečky, které jste třeba ještě ani neodemkli. Hrát hru mi připadá spíše jako jí testovat. Je patrné, že vývojáři to s ekonomikou hry prostě přestřelili a teď se snaží zachránit co mohou. A proto nemohu prvotní verzi šestého dílu hry Dead or Alive doporučit. Věřím, že za rok nebo dva bude hra již ve stavu, který bude obstojný. Pokud patříte mezi fanoušky série, a vlastníte předešlé díly, tento díl nemá skutečně co nabídnout. Pokud i přes to koupi zvažujete, rozhodně doporučuji nejprve vyzkoušet free to play edici Dead or Alive 6 Core Fighters, která je zdarma.

 

Klady a zápory

+          pěkná grafika

+          hezké animace v boji

+          dobré ovládání

-           špatná ekonomika hry

-           hra přináší více škrtů nežli novinek

-           online boje jsou nestabilní

 

Verdikt: 4/10

 
 
 

KOMENTÁŘE

  Pro přidání komentáře je nutné být registrován a přihlášen.
   
  8

  F1 2021

  9

  Final Fantasy VII Remake Intergrade

  5

  Olympic Games Tokyo 2020: The Official Video Game

  7

  Mario Golf: Super Rush

  8

  Tribes of Midgard

  8

  Chivalry 2