NieR: Automata - Vysvětlení příběhu

N0isy , 02.04.2017 17:31

Zdravím vás, herní kolegové. Spousta z vás mě poprosila o vysvětlení příběhu z fantastického díla NieR: Automata, ve kterém se můžete snadno ztratit. Snad vám mé vysvětlení pomůže tento skvost pochopit, popřípadě doplnit některé skuliny.

Část první: 2B a 9S

NieR: Automata se odehrává několik staletí po událostech prvního NieRu. Na konci původního dílu nebylo stoprocentně jasné, zda Project Gestalt byl úspěšně dokončen či ne, navíc když si vemete, kolik konců jste mohli v NieRu docílit. V Automata se ale dozvíme, že Zemi napadli mimozemšťani a lidé museli utéct na Měsíc. Z tohoto můžeme usoudit, že Project Gestalt byl nakonec úspěšný.

Aby lidstvo získalo zpět svou Zemi a vyhubilo stroje stvořené mimozemšťany, byly vytvořeny tzv. YoRHa androidi. Tito elitní bojovníci měly za úkol pomoci Odporovým (Resistance) jednotkám na Zemi. Hra a náš příběh začíná s YoRHa jednotkami 2B a 9S. Po spuštění hry se dostáváme do role 2B infiltrujicí opuštěnou továrnu, aby zneškodnila stroj typu Goliath společně s dalšími androidy typu B. Bohužel, její celá skupina byla zneškodněna a 2B jediná přežila. Během mise se potká s androidem 9S, což je skenovací model (průzkum) a 2B podpoří svým průzkumem oblasti.

2B se nakonec podaří Goliatha vystopovat a pustí se s ním do obtížné bitvy. 9S se během bitvy vážně zraní při ochraně 2B, aby ji stroj v jeden moment nezasáhl. Díky jeho pomoci a jeho létající jednotce se nakonec 2B povede Goliatha porazit, ačkoliv skončí také vážně zraněna. Při souboji se povedlo 9S nahrát data 2B do datové banky v Bunkru, aby se jí zachovaly všechny vzpomínky v novém těle. Své už ale nahrát nestihne.

Nakonec se oba rozhodnou samy sebe zničit a tím zneškodnit zbývající Goliath stroje v okolí.

Po misi se 2B probudí na vesmírné stanici, v Bunkru, s novým tělem a nepoškozenou pamětí. To samé se bohužel nedá říci o 9S, který si nic z mise nepamatuje. 2B je po této znalosti zarmoucená. Po dalším briefingu zjistí, že mají spolu další misi, tentokrát mají pomoci Odporovým jednotkám na Zemi.

Během své mise na Zemi narazí na 2 humanoidí stroje až skoro lidské formy života jménem Adam a Eva. Tito dva muži rychle získají kontrolu nad ostatními stroji a stanou se jejích vůdci. Také narazí na Pascala, mírumilovný stroj, který se stará o malou kolonii plnou přátelských robotů. Chvilku po seznámení na město zaútočí několik strojů typu Goliath. Androidi bitvu vyhrají, ale velká část města je zničena a tím se odhalí podzemní jeskyně.

2B a 9S se rozhodnou jeskyni prozkoumat a najdou zde základnu, kde mimozemšťani přebývali a posílali své rozkazy. Zjistí ale, že mimozemšťani jsou mrtví a byly zabiti Adamem a Evou, kteří jím následně sdělí svůj další krok - vyhubit lidstvo. Adam a Eva jsou poraženi, ale povede se jim utéct.

Po návratu za Pascalem zjistíme, že v okolí existuje více kolonií a dokonce i království strojů schované poblíž v lese. Tito lesní stroje chrání a uctívají svého krále a androidi začnou spekulovat, jak je možné, že k němu chovají takovou věrnost, takové city, když se jedná o pouhopouhé stroje. Po zdolání hradní obrany a infiltraci hradu zjistí, že se jedná o malý stroj v podobě mimina. Než vůbec stihnou něco udělat, objeví se YoRHa android A2 a stroj zničí. Operátor 2B a 9S sdělí, že A2 je hledaný zločinec a přikáže jim ji zabít. A2 se povede utéct. 9S se ze zvědavosti zeptá hlavní YoRHa velitelky, jaké zločiny spáchala, ale ta mu odmítá cokoliv říci, protože se jedná o tajné informace. Také se zeptají Pascala, jestli o ní něco neví. Ten jim sdělí, že toho sám moc neví, jen že je velice nebezpečná.

Zanedlouho se u pobřeží města objeví další nebezpečí, tentokrát se jedná o gigantický stroj, kterému Goliathi nesahají ani po kotníky. Jedná se o tak velkou hrozbu, že jsou svoláni všichni androidi a Odporové jednotky, aby stroj zneškodnili. Během pokusu 2B a 9S stroj zničit, 9S bitvu opustí s tím, že má plán. Využít a odpálit staré rakety. Jeho plán vyjde a stroj je zničen. Po obrovské explozi, která zabije několik androidů a odhodí 2B, 2B nemůže po separaci 9S najít. S pomocí Operátora 60 and svého Poda se 2B vydá zpět do jeskyně pod městem, kde by měl být hledaný 9S.

Netrvá ji to dlouho a najde výtah, který ji vezme do obřího bílého a zkopírovaného města. Zde také najde nespočet androidích mrtvých těl. Mezitím z pohledu 9S zjistíme, že byl unesen Adamem. Při pokusu o obnovení svých systémů pomocí hacku se dozví o Adamových motivech a jeho touhy dozvědět se toho více o smyslu života strojů a lidí. Nejistý si svým smyslem života a proč vlastně existuje, Adam se odřízne od zbytku sítě strojů vytvořené mimozemšťany (přesně jako Pascal a jeho kolonie) a díky tomu se může chovat nezávisle. Adam zároveň provokuje 9S - vytýká mu, že je též poháněn emocemi stejně jako on a zesměšňuje jeho city k 2B.

2B se povede Adama konečně najít a porazit ho. 9S je vážně zraněný a poslán do Bunkru kvůli opravám. Mezitím se 2B vydá na lov Evy a pokusí se sjednat mír mezi kolonií Pascala a nepřátelských strojů, kteří následovali Adama a Evu (ti v opuštěné továrně). Ukáže se, že to byla past a roboti se začnou navzájem zabíjet a všechny v okolí (Proč? Bude vysvětleno později). Roboti začnou pokřikovat/zpívat o tom, že se stanou bohy skrze smrt. 2B a Pascal se snaží z továrny utéct.

Část druhá: Výsledek Projektu Gestalt a zánik Evy

Po opravě se 9S vydá hned 2B na pomoc a to díky vzdálenému hacku robota. Během zajištění bezpečné cesty pro 2B, se mu povede hacknout do sítě strojů a najde několik souborů o Project Gestalt. Jak se ukáže, Project Gestalt skončil jako obrovské selhání a všechno lidstvo bylo vyhlazeno. Data Replicantů z tohoto projektu byla shromážděna a vystřelena na Měsíc jako maják, který byl poté využíván jako vysílač, aby neustále vysílal zprávy na Zemi a do Bunkru. Díky tomu by si androidi mysleli, že je lidstvo stále naživu.

Pro zachování této lži a uchování morálky androidích přeživších, byl vytvořen Project YoRHa. Ten, jak jsme si již řekli, měl za cíl trénovat elitní bojovníky a získat zpět Zemi od strojů. Díky lžím, že lidstvo stále existuje, byl androidům dáván smysl života/existence a motivace. Je důležité si uvědomit, aspoň podle hry, že smysl androidů je sloužit a chránit lidská stvoření. Kdyby se dozvěděli, že lidstvo už neexistuje, vedlo by to k jejich zániku. Jen pár vybraných jedinců o tomto vědělo, včetně hlavní velitelky YoRHa.

9S se povede 2B pomoci utéct z továrny. Netrvá to dlouho a jsou konfrontováni Evou. V tuto chvíli jsou zároveň všechny stroje, kromě Pascalovy kolonie, nakaženy jakýmsi virusem šířený Evou. Také si můžeme všimnout, že tetování Evy se začínají zvětšovat a šířit. Díky tomu vidíme na jeho hrudníku symbol "Cult of the Watchers" z Drakengardu (hra před NieRem). Je nutno podotknout, že všechny nakažené stroje mají rudé oči - reference k White Chlorination Syndromu z NieRu a ovladaným jednotkám Impéria z Drakengardu (kdo hrál určitě ví). 9S sedá do letecké jednotky a vydává se pomoct 2B.

Během bitvy s Evou je 9S nucen se hacknout do systému Evy, aby mohl zastavit jeho regenerační schopnosti skrze síť strojů. Díky tomu jsou ale nakaženy i systémy 9S. Po zneškodnění Evy je 9S opět velice vážně zraněn. Jeho poslední přání je, aby ho 2B zabila. 2B mu jeho přání splní a zároveň dodává "It always ends like this." v překladu: "Takhle to vždycky končí." (Co tím vlastně myslela si řekneme později.)

Avšak, 9S se zázračně povede přežít a to díky nahrání své paměti do těla robota ležícího v okolí. Naplněná úlevou si 2B vydechne a poví mu, že je ráda, že je v pořádku. Stroje okolo se začnou probouzet a vrátí se jim jejich vědomí a svobodná vůle.

Po návratu do Bunkru se 9S nemůže rozhodnout, jestli 2B říct pravdu ohledně lidstva a Project Gestalt. Předtím než se rozhodne se ho ujme hlavní velitelka YoRHy, která už ví, že zjistil pravdu. Předává mu další informace ohledně Project Gestalt a mlčí při otázce, proč mu ty informace dobrovolně dává. O chvilku později dostanou YoRHa jednotky zprávy o útoku strojů na Odporové jednotky a dostanou za úkol je zlikvidovat. Hlavni velitelka jim před výsadkem dává poutavý projev a o misi mluví jako o pravé bitvě za Zemi a pokud zvítězí, dostanou svoji rodnou planetu zpět.

Část třetí: Poslední členové Projektu YoRHa

2B a 9S jsou opět vysláni zpět na Zemi, aby se chovali jako tzv. partyzánská jednotka, která má pomoct jakémukoliv androidovi, který to vyžaduje. Avšak, androidi jsou chvilku po výsadku přepadeni skupinou strojů a omráčeni pomocí EMP. 9S, který doposud pomáhal jednotkám z výšky se rychle dostane na zem, aby ochránil omráčené kolegyně před dalším útokem. Než se stroje připraví na poslední útok, 9S se podaří hacknout do systému 2B a vrátit ji tak vědomí a funkce. Bohužel, ostatní už zachránit nestihne. Ti jsou infikováni jakýmsi logickým virusem a obrátí se proti 2B a 9S.

Naší dvojce se povede z oblasti utéct, ale netrvá to dlouho než jsou opět oblíčeni. Bez další únikové cesty se rozhodnou nahrát svoji paměť do datové banky v Bunkru a opět se nechat zničit.

V Bunkru se oba opět shledají a utíkají říct hlavní velitelce, co se na Zemi stalo. Hlavní velitelka jim ale nevěří, jelikož nedostala žádné jiné hlášení o nějakém logickém virusu a též nevydala rozkaz o ústupu. Při vydání rozkazu, aby byly oba androidi zatčeni za zradu se ukáže, že všichni ostatní androidi jsou nakaženi stejným logickým virusem jako na Zemi. 2B a 9S se začnou bránit a zároveň chrání hlavní velitelku. Během útěku do hangáru můžeme slyšet, jak se nakažení androidi smějí a cosi brblají o květině - další reference z Cult of the Watchers a parazitní Květině, která to všechno začala v Drakengard 3. Když se hlavní velitelka zeptá, jak to, že 2B a 9S nebyly nakaženi, 9S odpoví, že své paměti pro jistotu nahrál jinou než obvyklou cestou a díky tomu nejsou nakaženi.

Po tom co se dostanou do hangáru, se hlavní velitelka zastaví a sdělí jim, že nemůže pokračovat s nimi. Po otevření očí se zjistí, že jsou též rudé a stala se nakaženou. 2B a 9S vlezou do svých leteckých jednotek a při útěku, Bunkr, před jejich očima, vybuchne společně se všemi ostatními YoRHa androidími jednotkami. Na Zemi je čeká nepříjemné překvapení. Během sestupu je pronásledují zbylé nakažené jednotky YoRHa ve svých leteckých jednotkách. 2B převezme kontrolu nad ovládáním letecké jednotky 9S a pošle ho do bezpečí.

2B se zřítí u pobřeží, kde bojovala s gigantickým strojem. Po chvilce se dozvíme, že i ona byla virusem nakažena. Nejspíše za to může předchozí bitva ve vzduchu s nakaženými YoRHa androidy. Svému Podovi řekne, ať najde opuštěné místo, kam by se mohla přesunout, aby se virus dál nerozšířil. Dostane se do komerční části města, kde je zase přepadena nakaženými androidy. Než ji dokážou zabít, objeví se A2 a ta 2B ochrání.

Na pokraji svých sil, 2B předává svůj meč A2 a dodává, že meč obsahuje její vzpomínky. 2B poté snažně A2 prosí, aby se postarala o zbylé androidy a ochránila budoucnost. V ten samý moment se 9S podaří dostat k 2B a vyděšený jediný pohled, který spatří je probodnutí 2B svým vlastním mečem A2. Ta ještě stihne na něho zavolat jeho přezdívkou:"Nines." v překladu "Devítko.". Než vůbec 9S může něco udělat, tak díky zemětřesení ztratí balanc a spadne z mostu. Zároveň se také uprostřed města objeví veliká bílá věž.

Část čtvrtá: A2 a 9S

Pod 042, který byl přiřazen 2B, začne asistovat A2, díky poslednímu přání 2B. A2 nejdříve odmítá s Podem spolupracovat, ale s jeho pomocí najde velký stroj typu Goliath uprostřed pouště. Rychle tak zjistíme, že po její desertaci z YoRHa, se jen potulovala po Zemi a ničila robotí formy života. Po zneškodnění stroje v poušti, upadne do bezvědomí.

Když se probudí, zjistí, že její palivový filtr potřebuje vyměnit a nucena spolupracovat s Pascalem, aby ho získala. Díky její nenávisti ke strojům, Pascalovi nejdříve nevěří, ale postupem času zjišťuje, že Pascal a jeho kolonie nejsou tak špatní. Avšak vše dobré jednou končí a vesnice je pod útokem nepřátelských robotů. Pascal a jeho kolonie se proto schovají do opuštěné továrny. A2 zjistí, že strojů je čím dál více a snaží se s Pascalem kolonii s dětmi ochránit.

Útok se jim podaří odrazit. A2 se společně s Pascalem vrátí do továrny, aby zjistili, jak se dětem a ostatním daří. Nakonec zjistí, že děti tragicky spáchaly sebevraždu pomocí zničení svých vlastních jader. Pascal je naučil několik různých filozofií a emocí, včetně strachu, který je měl ochránit před nebezpečnými situacemi. Avšak to byl strach, který je k sebevraždě dovedl. Báli se, že je nepřátelské stroje uloví a zabijí. Pascal, nedokážíc se smířit s tak velkou ztrátou, prosí A2, aby mu smazala vzpomínky. A2 s tím souhlasí a Pascal je resetován.

9S se také probudí se svým Podem 153 (který mu byl přiřazen) a uvede, že jeho cíl je zničit všechn stroje a A2. Ocitne se v kempu Odporu (Resistance), kde je oživen a opraven s pomocí Devoly a Popoly, rudovlasá dvojčata, která vždy v kempu dostávají ty nejtěžší úkoly. Po regeneraci se 9S jde podívat k veliké bílé věži uprostřed města. Tam zjístí, že potřebuje nejdříve infiltrovat 3 menší věže kolem města, aby získal přístup dovnitř. To se mu daří a zároveň při těchto infiltracích zjišťuje další šokující pravdy okolo Projektu YoRHa.

První pravda je, že černé skříňky (díky kterým se mohou nechat zničit), které jsou v každém YoRHa androidovi, jsou vlastně vytvářený z materiálů a zdrojů jako ty strojové. S touto informací zjišťujeme, že androidi YoRHa a stroje si přece jen jsou podobné. Díky tomu se mohl ten logický virus tak rychle mezi androidy rozšířit.

Druhá pravda je, že válka mezi androidy a stroji už probíhá několik staletí, protože existuje systém, který má zajistit, aby je androidi nikdy kompletně nevyhladily. U konce každého válečného cyklu se v Bunkru objeví zadní vrátka, díky kterým se dovnitř dostane virus či infekce, která má androidy zneškodnit. Toto zajistí, že androidi nikdy válku nevyhrají a může být vytvořena další generace YoRHa, která bude opakovat stejný proces. Tuto informaci nevěděla ani hlavní velitelka YoRHy.

Při tomhle všem se dozvídáme, díky Podu 153, že se psychický stav 9S zhoršuje a pomalu se ztrácí kvůli zármutku ze smrti 2B a jeho hněvu k A2. Po zničení poslední menší věže, se 9S vydává do hlavní bílé věže. A2 se tam též začne přesouvat.

9S se jako prvnímu povede do věže dostat a to jen díky pomoci Devoly a Popoly, které se obětují při ochraně 9S před nepřátelskými vlnami robotů. Uvnitř věže se mu vysmívá jakýsi hlas. Jak se 9S snaží dostat výš a výš, v jednu chvíli je nucený zničit nepřátelské klony 2B, všechny nakažené logickým virem. 9S tu začne bláznit a začíná šílet. Při boji ztratí jednu ze svých horních končetin, kterou si poté vezme z jednoho mrtvého klonu 2B. Tím se logický virus začne rozšiřovat i do něho.

A2 se také pokouší dostat na vrchol věže. Během svého průzkumu se ji podaří zjistit další pravdu ohledně Projektu YoRHa. Než ale může nějak reagovat, zaútočí na ní černovlasá dívka v rudých šatech. Tato dívka je považována za jakýsi počítačový program a budu jí odteď nazývat N1. Zjistíme, že N1 je mozek/strůjce za tímhle celým válečným cyklem. N1 nám sdělí, že je koncept, který nelze zničit a i když její hlavní cíl bylo zneškodnit všechny androidy, později si to rozmysleli potom co viděli, jak se androidi a stroje snaží být čím dál více podobní lidem. N1 tento pokrok zaujal a chtěla vidět, jak by to pokračovalo. Také zjistíme, že N1 může za zneškodnění skupiny A2 (to vidíme úplně na začátku hry), kde byly sestřeleny. A2 a její další kolegyně byly první generací YoRHa androidů a byly poslány do terénu jako pokusní králíci, jejichž bezpečnost byla hlavní velitelce ukradená. A2 toto cítila jako zradu a proto desertovala.

V souboji mezi N1 a A2, se A2 rozhodne na N1 neútočit, aby tím N1 zmátla a povedlo se jí tak roztříštit její vědomí/logiku. To se jí povede a díky tomu se N1 rozdvojí do dvou stran. Jedna strana je za to, že by androidi měly ještě zůstat naživu, tím by cyklus pokračoval a poskytnul mnohem více strastí, díky kterým by se N1 stala silnější. Druhá strana je za to, že se androidi staly příliš nebezpečnými a to hlavně kvůli A2, 2B a 9S a jejich rozhodnutím. Měly by proto být zničeni. Protože se tyto dvě strany nemohou dohodnout, začnou proti sobě bojovat. Vítězná strana bude pokračovat ve svém plánu. A2 se ale vědomí N1 povede zničit. Nebo aspoň toto vyobrazení.

Po zneškodnění všeho, co jim bránilo v cestě, se konečně A2 potká s 9S na vrcholku věže. Tady A2 odhalí, že jméno 2B byla vlastně jen zástěrka a její pravé jméno (označení) je 2E. 2E byl speciální typ YoRHa jednotky, která měla za úkol zneškodnit jakéhokoliv přátelského androida, který by zjistil nebo byl blízko k zjištění pravdy ohledně lidstva. 2E sama tuhle pravdu nevěděla, ale byla připojena k 9S, což je špičkový ne-li nejlepší (nejchtřejší) skenovací androidí model, takže kdyby se pravdu někdy dozvěděl, měla za úkol ho zabít. Po zabití by byly jeho vzpomínky a paměť vymazány a jeho vědomí přesunuto do nového těla, byl by resetován. Ve hře je naznačeno, že 2E ho už několikrát zabila, což by vysvětlovalo ty slova po zabití Evy: "It always ends like this."

Avšak, 9S stále chce s A2 bojovat. Tady vidíme, že jeho oči už jsou též rudé kvůli virusu z klonu 2B a tady se hra rozděluje na několik konců.

Závěr: Konec Projektu YoRHa

Konec D:

Oba, 9S a A2, byly zabiti v bitvě mezi sebou. V tomto konci se dovíme pravý účel věže. Věž měla být vystřelena do vesmíru jako archa plná robotí formy života. V posledních momentech, 9S vidí Adama a Evu, jak jsou na věži a jak ho Adam k nim zve, aby se k nim přidal. Ať už se hráč rozhodne, jestli půjde či zůstane, archa je vystřelena do vesmíru, kde se bude toulat dokud nenarazí na jinou planetu. Pokud se hráč rozhodne zůstat, 9S vykrvácí, ale je rád, že bude moct konečně být s 2B. Nebo spíše s 2E.

Konec C:

A2 se podaří 9S porazit, hacknout se do jeho systému s pomoci Podu 042 a zneškodnit logický virus v něm. Navíc i zneškodnit věž, ale za cenu jejího života. Ve hře není přesně ukázáno, jak se jí to povede. 9S přežije a pokračuje ve svém životě na Zemi.

Konec E:

Trošku jiný konec C, kde jsou oba 9S a A2 mrtví. Zde jsou Podi připraveni na závěr cyklu Projektu YoRHa a na úplné vymazání všech dat. Avšak, během toho všeho, co se událo všem třem androidům a jak byly všeho svědky, se v nich začala též probouzet vlastní svobodná vůle a rozhodnutí. Rozhodli se, že zachovají paměťová data A2, 2B a 9S. Proto, aby toho docílily (společně s hráčem) jsou nuceni se zapojit do mini hry proti závěrečným titulkám (ne nedělám si srandu). Není přesně jasné, jestli v této hře porážíme N1 či samotné vývojáře kvůli boji za lepším koncem.

Po zdolání mini hry, vidíme cutscénu, kde Podi dokázaly zrekonstruovat těla A2, 2B a 9S pomocí součástek okolo Země a v bílé věži. Dokonce i jejich paměťové banky byly obnoveny ještě před tím než v nich byl virus. Avšak, i když se našim třem androidům povede probudit, Podi si uvědomují, že je tu též šance, že válka a cyklus bude pokračovat. Ale také je tu šance, že se jim povede vybudovat novou budoucnost bez konfliktu.

 
 
 

KOMENTÁŘE

  Pro přidání komentáře je nutné být registrován a přihlášen.
   
  9

  Desperados III

  8

  Marvel’s Iron Man VR

  10

  Xenoblade Chronicles: Definitive Edition

  6

  Assetto Corsa Competizione

  9

  Borderlands Legendary Collection

  9

  Streets of Rage 4