Konzole vs PC aneb složité rozhodování

Sonyfunboy , 21.11.2016 14:40

Toto je můj první (a podle ohlasů možná i poslední) blog, kde bych si chtěl zapolemizovat nad otázkou, zda se více vyplatí pořídit současnou konzoly nebo pc. Motivem je rozhodování "chudého studenta", který si přeje nové herní/multimediální zařízení s rozpočtem cca 15 000 Kc. Co je tedy výhodnější volba?

 • 1.Konzole vs PC - parametry

Na podzim 10.listopadu 2016 se do prodeje dostala nová konzole od společnosti Sony, Playstation 4 Pro za doporučenou cenu 10 990 Kč. Co za tyto peníze nabídne za hardwarové parametry?

CPU: AMD Fusion 8xJaguar 2,1 Ghz

GPU: AMD Radeon (4,20 Tflops)

RAM: 8 GB DDR 5 (218 Gb/s)

HDD: 1 TB

Konektivita: Wi-fi a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.0, 3x USB 3.1, HDMI 2.0

Operační systém: Orbis OS

Case: Sony design, rozměry 327 x 295 x 55 mm, hmotnost 3,3 kg.

Na podzim jsou už rovněž známé hardwarové součástky pro pc na tento rok. Za cenu cca 10 990 Kč je velmi problematické sestavit herní pc. Co se za tyto peníze nabízí za parametry?

CPU: AMD Athlon X4 880 K

GPU: AMD Radeon RX 460 (2,2 Tflops)

RAM: 8 GB DDR 3

HDD: 1 TB

Konektivita: Wi-fi a/b/g/n, 2x USB 3.0, HDMI 1.4

Operační systém: -

Case: Sillentium design, rozměry 430x447x208 mm, hmotnost 4,4 Kg (bez součástek)

Verdikt: V poměru cena/výkon je PS4 Pro jasným vítězem. Je menší, rychlejší a o něco levnější.

 • 2.Konzole vs PC - hry

K listopadu je už známo přes 1200 her na PS4 včetně ještě nevydananých. Je známá taktéž některá podpora her pro Playstation Pro (včetně přislíbených). Tedy takového multiplatformního Tomb Ridera si za dalších tisíc korun hráč PS4 Pro užije už v příjemných 60 fps, ale narozdil od pc hráče za něj musí platit. Co se týče crackovaní her na pc, tak na druhou stranu se počet nové vydaných titulů pro hraní zdarma kvůli stále lepší ochraně ztenčuje a pro méně zkušené uživatele to může být problematické. Dále pc má sice širší výběr her a jsou levnější, ale odvážim se tvrdit, že nemá tolik zajímavých AAA titulů. Třeba takové NHL si už několik let majitele pc nezahrají.

Verdikt: Vzhledem k omezenému rozpočtu 15 000 Kč vidím výhodu byť v ilegálním stahování her na straně Pc. Na druhou stranu si v této cenové relaci majitel Pc nevychutná hry na 60 fps ve Full HD.

 • 3.Konzole vs PC - multimédia

Poslední bod pojmu ještě stručneji než předchozí. Prohlížeč na PS4 se mi zdá na běžné surfování dostatečný (samozřejmě oproti klasickým desktopovým prohlížečům nenabízí pokročilé funkce jako anonymní režim, zobrazení zdrojového kódu, nastavení vpn - avšak toto se mi to zdá zbytečné). Po aktualizaci bych pochválil především přehrávač, který nabízí např.podporu Hi-res (i když dostupnější je asi Flac, ale i tak to jako majitel Xperia Z3 vítám) a například panoramatické snímky. Když už je zmiňuji, tak nesmím zapomenout na VR, která je narozdil od řešení Pc již na trhu a cenově nejdostupnější.

Verdikt:Prohlížeče a přehrávače multimediálního obsahu jsou kvalitnější na pc, ale na druhou stranu aspoň Sony zpřístupňuje technologie jako Hi-res nebo VR.

Závěr: UPDATE - Vítězi PC. Jinak mi přijde momentálně výhodnější konzole z hlediska hardwarových parametrů. Nechť nakonec každý zhodnotí výhodnější volbu nákupem sám.

 
 
 

KOMENTÁŘE

  Pro přidání komentáře je nutné být registrován a přihlášen.
   
  8

  Oddworld: Soulstorm

  9

  Mass Effect: Legendary Edition

  8

  New Pokémon Snap

  9

  Resident Evil Village

  8

  MotoGP 21

  8

  Monster Hunter Rise