Dead or Alive Xtreme 3 (Recenze)

Speedyredy , 06.04.2016 17:50

Poznámka k recenzi.

Ahoj, sepsal jsem pro vás uživatelskou recenzi na tuhle asijskou záležitost. Jen doodám, že psaný text může obsahovat jisté nepřesnosti, akceptuje tedy (zejména hardcore fandové) možné chybky např. v uvedených počtech miniher atp.

Za okny sotva začalo jaro a na televizních panelech už úřaduje vytrvalé a nezkrotné slunce, pod azurovým nebem se tyčí skaliska o které se lámou vlny křišťálového moře, rozpálený písek všude přítomných pláží tropického ostrova se třpytí jako kousky roztříštěného skla, a pod stinnými palmy nelze přehlédnout naolejovanou lesknoucí se opálenou kůži dobře obdařených dívek, oděných do vyzývavých plavek, při přípravě na utkání plážového volejbalu.

Tohle je skutečně hra?

Přátelé tohle není ráj ale již třetí díl relaxační spin off hry známé bojovky, Dead or Alive. Jak již to bývá zvykem, na Zackův tropický ostrov se vydá necelá desítka krásných dívek, bojovnic, užít si poklidnou přátelskou dovolenou. Zack prostě ví, jak dívky turnamentu "Na život a na smrt" (Dead or Alive) udržet v té správné pohodě a tak na svůj starý známý ostrov nainstaloval nejen super moderní hotel vybavený mnoha bazény ale i spoustu relaxačních sportovišť a obchůdků. Přeci jen jsou dívky bojovnice a tak potřebují ke svému odpočinku i občasnou sportovní aktivitu. Těšit se tedy můžete po vzoru předešlé hry na přírodní kurty plážového volejbalu, bazén s plovací překážkovou dráhou, kterou budou dívky opět překonávat za co nejkratší čas, dále vodní plováky na kterých se utkají v přetahované lanem, jeden speciální plovák na zadečkové souboje, upravené pláže pro sprinterský duel zakončený lapením vlajky či skaliska po kterých lze vyšplhat do výšin tropického ostrova. Dále nesmí chybět obchod s předraženými plavkami a bojovými kostýmy, sportovním vybavením, suvenýry a vetešnictvím. Protože jsou dívky na dovolené, nepředpokládá se, že by v noci potřebovali včasný spánek a tak Zack na svůj ostrov nechal nainstalovat i staré známé kasino, kde není problém během několika málo minut rozfofrovat v ruletě, pokeru nebo Black Jacku jejich těžce vydělaný balík peněz.

Méně ale lépe

Pokud si říkáte, že ve výčtu prostorů pro pohybové aktivity dívek nebyla zmíněna jízda na vodním tobogánu či jízda na jet-ski, četli jste správně. Tato třetí dovolená se prozatím musí obejít bez těchto radovánek, zato ale nabízí daleko větší smysl a zábavu vůbec. Hra totiž vypadá daleko lépe a daleko lépe se i hraje. Obtížnost miniher se stupňuje s rostoucí se četností aktivity dané disciplíny. Pokud chcete hrat dost často plážový volejbal, nemusíte mít obavu, že bude hra po opakovaném hraní stále jednoduchá. Dívky, vaše soupeřky se soustavnou hrou také zdokonalují, takže o patřičné drama v závěru setu nebude rozhodně nouze. Tak jako v předešlé hře je i zde jeden den ze čtrnácti (což je délka jedné dovolené), rozdělen do čtyř časových období. Z tohto tedy plyne, že přes den si můžete zahrát třeba třikrát volejbal (dopoledne, odpoledne a večer), přes noc pak můžete nakupovat či vsázet své za den těžce vydělané peníze v luxusním kasinu. Automat se třemi otáčivými kolesy ale nehledejte. Slot machine byl z této hry vyškrtnut, tedy pokud se pod ostrou kritikou rozzuřených dívek nerozhodne Zack jednu místnost svého kasina vymalovat a pár těchto svůdných bedýnek do ní nakonec nenainstalovat. Uvidíme. Životnost a zábavnost jednotlivých aktivit (miniher) zajišťuje snazší ovládání, odstupňovaná obtížnost, lepší výdělek peněz a daleko lepší vizuální stránka. Pokud si vzpomenete, jak velký to byl skok, přejít z DOA4 na DOA5, tak takto velký skok to je nyní přejít z DOAX2 na DOAX3. Navíc, dívky (hlavní složka hry) vypadají daleko více sexy, mají daleko více kulatější vnady a vůbec celé to v pohybu působí dosti žhavěji. Přičteme li efekty slunce a odlesky mokrého či naolejovaného těla v dané denní době, a to při velkém množství všude přítomných relaxačních animací, můžeme konstatovat, že tahle hra je jedinečnost svého druhu.

Pokud se chci bavit, mělo by to mít smysl

Zatímco v předešlé hře bylo smyslem nakoupit všechny předražené plavky, skoupit všechny předměty, najít si pro svou dovolenou vhodnou kamarádku, zde je vše daleko více propracované. Vývojáři do hry zakomponovali dva režimy, owner a girl mod. Mezi nimi lze volně přepínat a tudíž tak měnit způsob hry. Po dohrání čtrnáctidenní dovolené za jednu z dívek obdržíte hodnocení a budete tedy vědět, zdali se dívce dovolená líbila či spíše nikoliv. K tomu aby byla šťastná potřebuje vás, toho kdo jí provede zábavou což je girl mod, ale také vás proto, abyste jí plnili její tajná přání, tj. kupovali speciální dárky, kterými stoupá vaše reputace a její spokojenost. Navíc je možné dívky v režimu owner fotografovat při různých aktivitách včetně sportovních disciplín jako je plážový volejbal, kde pak tedy fungujete třeba jako divák či fotograf umělec. Pokud chcete profitovat a vydělávat více peněz, je dobré plnit úkoly, které vám Zack zadává. Uvedu li příklad, tak když si chce zahrát Momiji karetní hru Black Jack, je dobré její přání splnit, nebo pokud chce třeba Kasumi vyhrát volejbalové utkání, musíte se skutečně snažit. Věřte že odměna není jen vyšší level ale i zpřístupnění speciální položky v obchodě či balík peněz. Hra má tak daleko větší smysl a nabízí tudíž i více zábavy. Pokud tedy budou do hry přidány ostatní chybějící disciplíny dodatečně (patrně ale za poplatek), osaháte si pořádně alespoň tyto dosavadní, které rozhodně jen tak neomrzí. Přeci jen je rozdíl šplhat na skálu v bikinách, tréninkovém oděvu či bojovém hávu po ranním východu slunce, v rozpáleném odpoledni, či při západu slunce se jen kochat a celou tu krásu fotografovat. Škoda jen, že některé grafické detaily ostrova jsou tvořeny z kulisových 2D objektů, které celý ten kýžený efekt krásy tak trochu znehodnocují a na dnešní grafické poměry PS4 sráží.

Mikrotransakce

Těm se hra nevyhnula a patrně ani vyhnout nechtěla. Pokud si budete chtít koupit nové plavky za herní peníze, budete muset s trpělivostí a dostatkem vytrvalosti zdárně plnit požadované mise a minihry. Pokud ale budete chtít získat všechny ty odvážné oděvy dříve, můžete si nakoupit za reálné peníze druhé herní platidlo, kterým jsou speciální Zackovi tikety. Vzhledem k tomu, že je hra dostupná jen v Asii, je třeba mít i asijský účet, pokud tedy chcete stahovat DLC či uplatňovat tyto mikrotransakce.

Šachovnicový prapor

I když hra prozatím disponuje jen devítkou miniher (DOAX2 jich měla jedenáct), jako celek působí daleko více komplexněji. Lépe se hraje, lépe vypadá, a navíc díky systému misí, levelování a hodnocení, dále režimu owner, má i větší životnost. Pokud tedy máte pocit, že toho střílení, plížení, skákání, akcelerování, zatáčení a brzdění už bylo tak trochu dost, tato hra je ideálním odpočinkem. Určitě nedosahuje takové životnosti jako třeba Witcher 3 nebo Bloodborne, nabízí však specifický herní zážitek, který prozatím na poli her nemá konkurenci. Jste li fanouškové bojovky Dead or Alive a jména Kasumi, Momiji, Ayane či mnohé další vám nejsou cizí, určitě byste neměli chybět při jejich další dovolené na Zackově tropickém ostrově. Ještě dodám, hra sice vyšla jen v Asii, lze jí ale pořídit bez regionálního zámku i v multi-language verzi (s anglickými titulky) třeba na eBay či obchodě Play-Asia.

Hodnocení

Grafika 8/10 (hezké dívky působí v kontrastu s občasnými 2D objekty na této generaci konzolí trochu jako zaseknuté v čase)

Hratelnost 7/10 (defakto žádné nahrávací obrazovky, ovládání miniher je méně frustrující díky své postupné obtížnosti)

Životnost 7/10 (stereotyp z opakujících se úkolů se nedostaví tak rychle díky lepšímu vizuálnímu zpracování a nově zakomponovanému pojetí hry)

Sečteno a podtrženo 7/10

Tato exkluzivní hra pro PS4 je sice v novém grafickém hávu ale postrádá některé dříve oblíbené minihry. Díky komplexnějšímu pojetí však umí zaujmout a dává větší herní smysl. Pokud tedy patříte k fanouškům série, neváhejte, nebudete zklamáni, revoluci však zas nečekejte.

 
 
 

KOMENTÁŘE

  Pro přidání komentáře je nutné být registrován a přihlášen.
   
  9

  Death Stranding: Director’s Cut

  9

  Microsoft Flight Simulator

  7

  The Ascent

  9

  Deathloop

  9

  Psychonauts 2

  8

  Tribes of Midgard