Moje dojmy - The Last of Us Remastered

Arrozo , 04.08.2015 19:53

TLOU jsem dostal v bundlu k PS4 společně s Driveclubem a LittleBigPlanet3. 

Jako milovník postapokalyptických příběhů jsem se na hru opravdu hodně těšil a byla to první hra, kterou jsem na PS4 dohrál. Po dohrání jsem byl opravdu rozčarován. Na rovinu řeknu, že, ač jde o pořád nadprůměrnou hru, u mě převládlo spíše zklamání - ptáte se proč? Čtěte dál...

Začnu grafikou. Ta mě naopak velice příjemně překvapila. Hrál jsem v 60fps (i když podle některých odborníků je to horší jak 30fps) a vše mi přišlo ještě hezčí, než na různých obrázcích a videích. S prostředím a vůbec celkově se světem si tvůrci vyhráli. Nemá cenu tady o grafice psát něco jiného. Koneckonců tohle není recenze :)

Herní mechanismy také netřeba probírat, všechno jste někde už mohli vidět/vyzkoušet si. Máte zbraně, můžete ,jak je dneska zbytečně moderní, "craftit", kryjete se, střílíte, plížíte se atd. Neříkám, že to je špatně, ovšem nic nového nečekejte. I přesto se hra hraje/ovládá v klidu. Taky proč něco nového vymýšlet. Jediné, co mě opravdu, ale OPRAVDU hodně vadilo bylo to, že v podstatě hra probíhá následovně - někam jdete, pak je nějaká "akce/bitka" (ovšem vy poznáte, že něco nastane, hra vás na to upozorní ať už krátkým filmečkem, nebo nějakým zvoláním "pozor" apod), pak zase jdete, pak zase akce/bitka, pak zase jdete, pak zase akce/bitka - a tak bych mohl pokračovat do nekonečna - nic mezi tím prostě není. Máte volno, klid, na cestě vás žádný nepřítel nepřekvapí, v podstatě se vám nic nemůže stát. Já jsem teda hrál způsobem, jakoby nepřítel mohl být za každým rohem, takže jsem se plížil a pomalu postupoval vpřed a prozkoumával okolí celou hru (trvalo mi to asi 17hodin stealth stylem). Ale rozhodně to není potřeba a můžete normálně sprintovat. Aspoň já bych uvítal více nejistoty a pocitu strachu, který mi ve hře celkově chyběl, ač jsem ho, možná neprávem, očekával. Velká škoda. Možná by pocit nejistoty a strachu po delší dobu hraní dnešní hráči nezvládli, nebo nevim. Každopádně se mi zdálo po světě docela dost bezpečně :)

Také jsem četl nějaké stížnosti na spolubojovníky, že mají tupou AI a že běhají po scénách a jsou moc "rambo" a kdesi cosi. Já jsem si za dobu svého hrání ničeho rušivého v tomto ohledu nevšiml. Za mě OK.

Co mě opravdu nejvíce zklamalo byl samotný příběh. Což by měla být hlavní vlajková loď tunelové hry. Nebo se pletu a v tunelové příběhové hře jde o něco jiného?

Hra je rozdělena na "prolog" (nejnadupanější a nejlepší část hry), léto, podzim, zima, jaro a takový "epilog". Během toho roku sledujete putování Joela a Ellie světem zmítaným epidemií, při které nebohé spoluobčany napadá nějaká zlotřilá houba a mění je v "nakažené". Nakažených je několik druhů. Zajímavý není ani jeden, se všema si hravě poradíte:)Když jsem je viděl poprvé, asi bych je popsal jako mix nakažených z 24dní poté a druhá skupina něco jako byli v Half Life Lidi z Headcrabama. Mimochodem, v Billově městě jsem si okamžitě vybavil Ravenholm..ale jo, taky by se to dalo všechno zkousnout. V podstatě mi je jedno, po kom střílím, když mám dobrý důvod. Ale teď vážně pojďme na ten příběh:)

Asi bych teď měl varovat před spoilery - bohužel, nevím, co bych musel napsat, abych vám pokazil nebo předem prozradil nějaký šokující moment v příběhu. Za mě žádný není. Vše je tak nějak hodně moc okaté, předvídatelné - teda pokud jste v životě neviděli jediný film, nebo nečetli nějaký delší román:) Samotnému se mi tomu nechtělo věřit a celou dobu jsem čekal na ten "wow" moment, který z toho klišovitého příběhu udělá "něco víc". A možností bylo opravdu hodně. Tak já to teda napíšu - POZOR SPOILER - ČTĚTE JEN TI, JEŽ HRU DOHRÁLI!!!! Ale po vynikajícím prologu (kdyby hra nějakým způsobem navázala na něj, tak by to také mohlo být úplně o něčem jiným), ve kterém jistě mnoha lidem zabrnká na city úmrtí Joelovy dcery, aby mu pak v dalším dějství přiřkli novou "dceru" Ellie, která je jako náhodou možný lék na veškeré zlo na zemi (zlořáda houbu). Samozřejmě během putování se odvíjí klasické - jsi jenom holka, kterou dovedu tam a tam, udělají z tebe lék a nic víc, jež se pak změní a máme se přece jen rádi.To se na mě nezlobte, ale s příběhem si opravdu mohli dát záležet. Samozřejmě najdete i další klišé zavánějící "zvraty", jako úmrtí několika spolubojovníků - ale ruku na srdce - OPRAVDU jste to nečekali? Také mi vadilo takové to nevinné, avšak ničím zajímavé natahování příběhu/délka hry - tady se propadnu, Ellie ne, musím za ní. Tady se zraním a hop - můžeme celou zimu být "mimo" hlavní dějovou linku - avšak ani v zimě (která mě po prologu bavila přesto nejvíc) se bohužel nic "šokujícího" nestane - a přitom by mohlo. Prostě například zima je jen prodloužení hry, která nemá s hlavním příběhem nic společného. (I když asi bylo chtěné, aby nám jakoby prolomila ledy mezi protagonisty) No a jak myslíte, že to dopadlo? Ano, dobře. Žijí spolu šťastně až do smrti - a přitom nemuseli. Scénáristi mohli ten příběh určitě zvrátit měli na to dost možností (kostel, Joelovo zranění by mohlo být fatální, nebo by jednoduše pokračovali plynule za prologem, žádné "o několik let později".) Chtělo to mít koule na to přinýst fakt zajímavej příběh. KONEC SPOILERU!!!!

Hodně se chválili i "chytré vykreslení postav a chytře napsané dialogy". Ok jak jsem psal dříve, pokud je tohle váš první styk s jakýmkoliv příběhem, tak budiž:)

Abych teda můj dojem ze hry shrnul - božsky vypadající "tunelově pojatá" hra, která si bere od všeho něco, hezky to sladí/smíchá dohromady a ve které by vás příběh opravdu neměl překvapit. No ale hra her? To ani omylem:) 

Je mi jasné, že si níže počtu hodně nadávek. Ale byl bych rád, aby to bylo i z jiného důvodu, než jen proto, že s hrou nejsem tak unešen jako vy:) Prostě klasická diskuze typu "Ty jsi ale vyhráblo, protože..."

PS.: K tomu příběhu a obecně ke kopírování věcí  jsem chtěl napsat víc a obšírněji, ale stejně byste to nečetli a prostě bych stejně "neměl pravdu".

Váš z této hry zklamaný,

Arrozo


 
 
 

KOMENTÁŘE

  Pro přidání komentáře je nutné být registrován a přihlášen.
   
  9

  Resident Evil Village

  9

  Mass Effect: Legendary Edition

  3

  Necromunda: Hired Gun

  8

  Sniper Ghost Warrior Contracts 2

  8

  New Pokémon Snap

  9

  Subnautica: Below Zero