thumbnail

Studio Naughty Dog se vyjádřilo k obvinění bývalého vývojáře ohledně sexuálního obtěžování - UPDATE

BarackObama , 15.10.2017 11:20,  95

Je až s podivem, že se o těchto věcech v herním průmyslu vůbec nemluví. Zatímco sebemenší náznak šikany ve státní sféře je patřičně rozebrán a zdémonizován, tak ohavný čin jménem sexuální obtěžování na pracovišti, propluje životy herních vývojářů jako Bludný Holanďan a píšou se o něm nanejvýš jen legendy. O to horší to je, že místo kompenzace a útěchy, že viník bude potrestán, se Vám dostane na stůl jen kus papíru s výpovědí a dopisem, ve kterém jste zaměstnavatelem za úplatek nuceni se zavázat, že o svých "zkušenostech" ani neceknete.

Zdroj: Twitter

Přesně tohle se stalo bývalému, environmentálnímu výtvarníkovi a návrháři multiplayerových levelů v Naughty Dog, Davidu Ballardovi, jenž se nechtěl stát jen jedním z mnoha, jehož případ bude pouze zameten pod koberec, aby se předešlo skandálu. Podle Ballarda se celý incident odehrál v roce 2015, v důsledku čehož se jeho pracovní atmosféra stala neslučitelná s pracovním nasazením, jelikož oním "nápadníkem" byl (nebo byla, zpráva nehovoří o konkrétním pohlaví, pozn. red.) vedoucím v týmu. Podle Ballarda, jakmile o sexuálním obtěžování informoval speciální Sony oddělení pro humanitární zdroje v únoru 2016, poté co prodělal mentální kolaps, byl následující den bez většího opodstatnění vyhozen z práce a posléze mu prý bylo nabídnuto $20 000 výměnou za mlčenlivost.
Že se jedná jen o vývojářského zelenáče, který se chce přiživit na slavném jménu věhlasného studia? No chyba lávky! Ballard pracoval v Naughty Dog dokonce dvakrát a v mezi pauze si stihl odběhnout na rok k Ubisoftu v San Francisku. Od roku 2009 až po rok 2014 pracoval na mnoha hrách, včetně Uncharted 2-4 a Last of Us. Do Naughty Dog se vrátil v květnu 2015, načež krátce na to se mu přihodila tahle nemilá událost.

Zde je celá zpráva přímo od samotného vývojáře, kterou napsal na Twitter:

"V pozdním roce 2015 jsem byl sexuálně obtěžován v Naughty Dog, osobou zastávající vedoucí postavení. Mé pracovní prostředí se následně stalo extrémně "toxickým". V únoru 2016 jsem se zhroutil v práci a v reakci na moje "selhání" se do celé záležitosti zapojili v Sony Playstation Human Resources. Když jsem jim o obtěžování pověděl, ukončili rozhovor a druhý den jsem dostal padáka. Mojí výpověď citovali prohlášením, že společnost se pohybovala jiným směrem a moje práce již nebyla potřeba."

"Pokoušeli se mne potichu umlčet tím, že mi nabídli 20 000 dolarů, pokud podepíšu dopis, který souhlasil s ukončením pracovního poměru, stejně tak, že nikomu o mém incidentu neřeknu. Odmítl jsem podepsat. Od té doby jsem již po dobu 17 měsíců nezaměstnaný. Když se mě v rozhovoru novináři ptali, proč jsem zanechal práce v Naughty Dog, říkal jsem jim, že to byl prostě jen syndrom vyhoření, styděl jsem se o tom mluvit."

"Hovořím nyní kvůli síle, kterou jsem viděl u ostatních, kteří se odhodlali promluvit o svých zkušenostech v oblasti televizního a filmového průmyslu. To je nejtěžší věc, kterou jsem kdy udělal. Nenechám nikoho zabít můj drive nebo lásku k videohrám, mojí vášni nebo život."


Jak uvádí Ballard, mnoho lidí v televizním a filmovém průmyslu nedávno vyprávělo o údajném sexuálním obtěžování producenta Harveyho Weinsteina. Doufejme, že tohle téma nebude nadále jen tabu a v budoucnu povede k tomu, že se budou herní společnosti lépe vypořádávat s oběťmi a sexuální predátory naopak budou trestat za jejich chování, které není omluvitelné ani v případě, že za Vámi stojí ty nejlepší hry současnosti. Sony ani Naughty Dog se k této záležitosti ještě nevyjádřili. Pokud tak učiní, budeme Vás o tom informovat.

UPDATE: Na  takto závažné obvinění nyní zareagovalo studio Naughty Dog přímo na své oficiální stránce, kde zmiňuje, že nemá žádnou zprávu, že by k incidentu někdy došlo. „Nedávno jsme na sociálních sítích zaznamenali, že bývalý zaměstnanec studia Naughty Dog, Dave Ballard, tvrdí, že byl sexuálně obtěžován. Pro toto tvrzení jsme nenalezli žádné důkazy, ani nemáme žádné obvinění od pana Ballarda, že by byl sexuálně obtěžován jakýmkoliv způsobem, když pracoval ve studiu Naughty Dog nebo pro Sony Interactive Entertainment. Obtěžování nebo nevhodné chování nemají místo ve studiu Naughty Dog. Budeme vždy se vší vážností přijímat zprávy o sexuálním obtěžování nebo jiných problémech na pracovišti. Ceníme si každé osoby, která pracuje ve studiu Naughty Dog nebo Sony Interactive Entertainment. Pro nás je vždy nejdůležitější, abychom udrželi produktivní a bezpečné pracovní prostředí, které nám umožní projevit naší společnou vášeň pro vytváření her,“ stojí v oficiálním oznámení studia Naughty Dog. 

 
 

KOMENTÁŘE

  Pro přidání komentáře je nutné být registrován a přihlášen.
   
  8

  Oddworld: Soulstorm

  8

  Monster Hunter Rise

  8

  Outriders

  10

  It Takes Two

  8

  Bravely Default 2