Nex Machina

RECENZE 33

PS4

Konzolista
Hráči

Hodnocení hráčů

10/10 Pan T
10/10 Petju
 
 
Nex Machina ( Nex Machina )
9 10 1
Hodnocení hráčů: 9.17 z 10, hodnotilo 6 hráčů

Nex Machina

Martin Šmíd, 19.06.2017 15:55

Finské studio Housemarque se v minulosti proslavilo především výbornými arkádovými střílečkami pro PlayStation. Ostatně můžu jmenovat třeba Super Stardust HD, Resogun, Dead Nation nebo Alienation, které určitě mnozí z vás znají. V posledních měsících vývojáři pracovali hned na dvou dalších střílečkách. Matterfall vyjde až v srpnu, ale už nyní přichází skrze digitální distribuci dost možná stejně ambiciózní sci-fi akce Nex Machina, na níž se nyní podívám níže v recenzi.

Recenzováno na konzoli: PlayStation 4 Pro

Nex Machina se odehrává ve vzdálené budoucnosti, kdy lidstvo využívalo stroje a pokročilé technologie ke svému prospěchu. Umělá inteligence už si ale nechtěla nechat poroučet, proto povstala a začala likvidovat lidstvo, až ho téměř zničila. Na vás tedy je, abyste se oživlým robotům a dalším nebezpečným strojům postavili a pokusili se je nejen vyhladit, ale také odhalili, kdo za vším stojí a spiknutí zlikvidovali. Zápletka docela jednoduchá, ostatně u her od studia Housemarque jsme nikdy nemohli čekat nějaký propracovanější příběh, ale to nevadilo a nevadí ani nyní. Zvláště když Nex Machina staví na hratelnosti, kterou má opět vytříbenou a navazuje tak na předchozí práci vývojářů v žánru twin-stick stříleček.

Nex Machina je další klasická twin-stick střílečka, která si na nic nehraje. Důležité v ní jednak se pokusit zachránit všechny přeživší, kteří se potulují po jednotlivých úrovních, ale také postřílet stovky nepřátel, což je velká zábava. Nejen díky výborně navrženému a rozmanitému designu úrovní, případně rozmanitých protivníkům s jedinečnými a kolikrát záludnými útoky, ale také výborně vyladěnému ovládání s perfektním systémem střelby. Levou analogovou páčkou klasicky chodíte, zatímco pravou zaměřujete a rovnou pálíte ze zbraně. Pomocí L2 můžete zapnout trysky a vyhnout se střelbě nepřátel, případně dalším nástrahám. R2 pak slouží pro aktivování nějaké té sekundární zbraně, kterou během hraní seberete. Těchto zbraní je docela dost, od laserů, bomb po raketomet, který jsem si asi nejvíce zamiloval na těžší nepřátele z řad robotů, případně bossy. Ovládání vám tedy po pár vteřinách nebude dělat žádný problém, hned se s ním sžijete a budete si moci užívat parádní akci.

Hra Nex Machina je rozdělena v Arcade režimu do pěti dá se říci světů, přičemž každý na svém konci obsahuje souboj s bossem. Každý boss je jiný, nejen vzhledově, ale i jinak bojuje, takže je třeba se učit jejich útoky a ve správný čas následně zaútočit. Ano, pořád musíte do bosse vysypat značné množství olova, ale také musíte reagovat na jeho útoky, prostým držením střelby nevyhrajete. Souboje s bossy jsou asi to nejlepší, co Nex Machina nabízí, a možná i proto je škoda, že jich má jen pět. Dokázal bych si představit, že bude mít více světů. Každopádně díky své vysoce návykové hratelnosti není problém se do Arcade režimu, který na základní obtížnost vydrží zhruba dvě hodinky, pustit znovu. Třeba i na vyšší obtížnost, kde máte jen omezený počet životů, navíc i nepřátel bude více, takže se budete více ohánět. Zdolat následně i tu největší obtížnost vyžaduje nejen hromadu štěstí, ale i hodně skillu. Navíc jednotlivé světy mají určitý počet přeživších, ale i další skryté bonusy a místa, přičemž splnit vše na 100% vyžaduje několik projití, abyste věděli, kde se co nachází a v jaký čas objevuje. Znovuhratelnost má tedy už samotný základní Arcade režim obrovskou.

Vývojáři kromě Arcade režimu připravili i Arena režim, v němž musíte nejprve každém světě nahrát co nejvyšší počet bodů, za který jste pak ohodnoceni zlatou, stříbrnou nebo bronzovou medailí. Za hraní navíc dostáváte speciální medaile, za které si pak můžete odemknout další úrovně, v nichž třeba ve stanoveném čase musíte nahrát určitý počet bodů. Výsledky se pak pochopitelně zapisují do žebříčků nejlepších hráčů, takže se můžete jednoduše porovnávat s ostatními. Jen je možná škoda, že Arena režim neobsahuje více výzev, je jich jen pár, třeba další přibudou v nějakém tomu updatu.

Twin-stick střílečky jako Nex Machina jsou přímo dělané pro kooperativní režim, který zde nechybí v lokální podobě. Na jedné televizi si tak můžete dát s kamarádem nejen celou Arcade kampaň, ale také jednotlivé světy. Je možná jen škoda, že do kooperace není zahrnut i Arena režim, ale třeba vydají vývojáři v budoucnu update. Některé hráče může zamrzet i skutečnost, že zatím hra neobsahuje online kooperaci. Jestli se jí dočkáme někdy v budoucnu, můžeme zatím jen spekulovat. Každopádně v kooperaci je Nex Machina velmi zábavná střílečka, jen bych možná ocenil, pokud by byly jednotlivé postavičky o něco výraznější na bojišti, protože při všech těch jednotlivých vřavách se snadno ztratí.

Vývojáři ze studia Housemarque u svých her využívají vlastní engine, díky němuž vypadá velmi dobře nejen dnes recenzovaná Nex Machina. Další velkou výhodou je, že engine zvládá nádherné destrukce s tisíci částicemi, a to bez zpomalení. Nex Machina neustále jede v 60 snímcích, a to i během těch nejnáročnějších scén, kdy bouchá prakticky celá obrazovka a na scéně je i několik desítek nepřátel. Vývojáři tedy odvedli i nyní u optimalizace velmi kvalitní práci, stejně tak se jim povedl soundtrack, za nímž stojí uznávaný skladatel Ari Pulkkinen, (Super Stardust HD, Trine 2 nebo Resogun) s několika chytlavými melodiemi, který vás neustále nutí pokračovat v hraní a stará se tak o velmi příjemnou atmosféru.

Nex Machina je povedená arkádová střílečka s chytlavou hratelností a ohromujícím vizuálním zpracováním, která vás chytne a jen tak nepustí. Nemusíte se tedy bát za ní utratit peníze. Vývojáři ze studia Housemarque znovu dokázali, kdo umí v současnosti vytvářet ty nejlepší twin-stick střílečky.

 
 
 

KOMENTÁŘE

  Pro přidání komentáře je nutné být registrován a přihlášen.
   
  5

  Godfall

  8

  Gears Tactics

  7

  The Dark Pictures Anthology: Little Hope

  8

  Doom Eternal: The Ancient Gods Part 1

  7

  FIFA 21

  8

  Assassin’s Creed Valhalla