Hey! Pikmin

RECENZE 10

3DS

Konzolista
MC 3ds
 
 
Hey! Pikmin ( Hey! Pikmin )
7 10 1

Hey! Pikmin

Martin Šmíd, 27.07.2017 22:38

Série Pikmin se naposledy připomněla před několika lety, když vyšel výborný třetí díl pro konzoli Nintendo Wii U. Následně byl potvrzen vývoj dalšího velkého pokračování. S ním to ale vypadá tak nějak všelijak, sem tam se dozvíme, že se na něm stále usilovně pracuje a vývoj probíhá dle plánu, ale nic více nevíme. Jedno je tedy jisté, ještě si na něj nějakou tu dobu počkáme. Fanoušky může těšit alespoň vydání spin-offu Hey! Pikmin pro kapesní konzoli Nintendo 3DS, na který se nyní podívám ve své recenzi. Už ale na začátku mohu říci, že fanoušci rozhodně zklamaní nebudou.

Recenzovaná verze: Nintendo 3DS

I když je Hey! Pikmin jenom spin-offem, hlavním hrdinou je opět kapitán Olimar, s nímž už jsme zažili nejedno zábavné dobrodružství. Ten se hned na začátku ocitne v ne zrovna záviděníhodné situaci. Zřítí se s ním totiž jeho vesmírná loď na mimozemskou planetu, která je shodou okolností plná nejrůznějších kreatur a hlavně tedy Pikminů. S jejich pomocí bude muset najít důležitý materiál, aby mohl svoji loď opravit a následně odletět. To ale pochopitelně není tak jednoduché, protože materiál je rozmístěn všude v okolním světě, plný nejrůznějšího nebezpečí. Jak už jste možná pochopili z předchozích řádek, Hey! Pikmin si nehraje na nějaký velký příběh, jde jen o další menší survival dobrodružství kapitána Olimara. To určitě bude fanouškům stačit, zvláště když hratelnost, ačkoliv je úplně jiná, než v předchozích dílech, dokáže zabavit hned na několik večerů.

Velké díly Pikminů jsou spíše strategiemi s dost rozmanitou hratelností. Nintendo se pro spin-off rozhodlo, že Hey! Pikmin bude čistokrevnou 2D plošinovou, která se pro hraní na cestách hodí více. Jak už bylo zmíněno výše, v hlavní roli je kapitán Olimar, který musí prozkoumat řadu různých úrovní v několika sektorech, aby našel důležitý materiál. Jeho ovládání je jednoduché, prakticky jen chodí ze strany na stranu, pro dostání se na vyšší místo může použít jetpack, ale nejdůležitější jeho schopností je ovládat různé druhy Pikminů. Bez nich by se moc daleko nedostal, protože jsou to právě Pikminové, skrze které řeší různé akce, jako je řešení spíše lehčích hádanek, překonávání pastí či likvidace různých protivníků i bossů, k nimž se ještě dostanu.

Všechny akce přitom vykonáváte převážně skrze dotykový displej, na němž máte vždy hlavní část. Jen ikonky pro volání Pikminů nebo jetpack mohly být větší, jsou příliš titěrné a občas se do nich trefit je složitější, než by mohlo být. Na řadu tak přijde zákonitě stylus. Každopádně ovládání Pikminů je už jednoduché, stačí jen ukázat, kam mají skočit a oni pak učiní včetně další akce. Občas jsem se i divil, jak chytré ony potvůrky jsou, vždy přesně vědí, co mají dělat, aby vám udělaly radost. Občas se vám sice stane, že vám nebohé stvoření nějaká potvora zlikviduje, ale to naštěstí není důvod pro vypnutí mise. Stačí se totiž vrátit o něco zpět a najít speciální hnízdo, no a tam si vyvolat novou várku roztomilých potvůrek.

Ve hře existuje několik druhů Pikminů. Na začátku potkáte hlavně červené, kteří se nebojí ohně, navíc umí odtlačit různé překážky, zlikvidovat základní protivníky nebo stavět z předmětů po úrovni most či schody. Jak budete pokračovat dále, potkáte i žluté Pikminy, kterým nevadí elektřina, případně modré. Ti si zase libují ve vodě a nevadí jim ani potápění se do hlubin, kde se to hemží strašidelnými protivníky. K dispozici jsou i kamenní Pikminové, kteří zase mají tvrdou schránku, takže umí zlikvidovat i obrněné protivníky, případně krystaly v úrovních, aby bylo možné se dostat. Dál. Každý druh je tedy důležitý pro postup hrou a s každým si užijete spoustu legrace při řešení hádanek či likvidace protivníků. Jen ty souboje s bossy mohly být o něco nápaditější a hlavně těžší. Jsou příliš jednoduché a moc velkou výzvu tedy nepředstavují. Ocenit alespoň musím, že je každý boss jiný a má vlastní útoky. Ještě se vrátím ale ke zmíněné jednoduchosti. Ona hra Hey! Pikmin není nejtěžší, prakticky jsem opakoval jen malé množství úrovní. Je až moc vidět, že je určena hlavně pro děti, starší hráči budou zřejmě postrádat větší výzvu.

Hra je rozdělena do několika sektorů, kde je vždy několik rozmanitých úrovní s kvalitním designem, které musíte následně prozkoumat. Levely jsou pěkně navržené a podíváte se do různých zajímavých míst. Navíc každý level vždy obsahuje i skrytá místa se zajímavými předměty, z nichž je možné získat velké množství hledaného materiálu. Díky těmto skrytým místnostem má hra i slušnou znovuhratelnost, zvláště pokud budete chtít splnit všechny úrovně na sto procent. Abyste si občas odpočinuli od klasických úrovní, vývojáři připravili i speciální úrovně s různými menšími hříčkami či logickými hádankami, kde je možné získat další materiál. Tyto úrovně slouží ale jen pro odpočinek, stejně jako správa Pikminího parku. Do něj vždy přibudou nalezení a vyzvednutí Pikminové, kteří v němž následně hledají další materiál či zajímavé poklady.


Hey! Pikmin určitě není tou nejhezčí hrou na Nintendo 3DS, ale jsem si jistý, že vás nijak neurazí. Grafika je spíše funkční, krásně barevná, přičemž musím ocenit hlavně pěkné animace Pikminů i kapitána Olimara. Jinak hra běží tak, jak by měla, během testování jsem se nesetkal s žádným problémem, který by hru kazil. V tomto odstavci musím zmínit jednu podstatnou věc. Nintendo u Hey! Pikmin plně rezignovalo na 3D efekt, což vzhledem k tomu, že hlavní displej je ten spodní, dává i smysl. Mě tato absence nevadí, stejně většinu her hraji ve 2D. Zmínit to ale musím, abyste se nedivili, proč mám hra neběží ve 3D. Nebojte, konzoli rozbitou nemáte. Jediné, co by mohlo být lepší, je hudební doprovod, který zpočátku není špatný, ale následně se dost ohraje a začne díky neustále opakujícím se skladbám nudit, takže jsem ho musel ztlumovat.

Hey! Pikmin je slušná plošinovka na cesty, která sice neohromí svým příběhem ani audiovizuálním zpracováním, ale zabaví díky své povedené hratelnosti, zajímavým level designem a slušnými hádanky. Jen mohli vývojáři trochu přitvrdit, protože hra je až moc jednoduchá, takže v ní zkušenější hráči budou postrádat větší výzvu. Nic ale nemění na tom, že mladší hráči případně fanoušci by měli nákup hry Hey! Pikmin zvážit.

 
 
 

KOMENTÁŘE

  Pro přidání komentáře je nutné být registrován a přihlášen.
   
  9

  Final Fantasy IX Remaster

  9

  F1 2017

  9

  Project Cars 2

  9

  Mario+Rabbids Kingdom Battle

  9

  Destiny 2

  6

  Resident Evil: Revelations (PS4/XO)