Contrast

RECENZE 3

PS4 PS3 X360 VITA

Konzolista
 
 
Contrast ( Contrast )
7 10 1

Contrast

Martin Šmíd, 09.12.2013 18:30

Menší indie vývojáři se nebojí riskovat a kolikrát jsme tu měli od nich nejen dobře hratelné hry, ale také hodně originální. Mezi ty nejlepší zcela jistě patří The Unfinished Swan, Journey nebo i nedávno recenzovaný Rain. Vývojáři ze studia Compulsion Games zhruba před rokem oznámili svoji hru Contrast, které se nejprve nevěnovalo moc pozornosti, ale jak se blížilo vydání, dokázala svým neotřelým námětem namlsat nejednoho hráče. Nyní je konečně venku, na Playstation Plus konzole Playstation 4 dokonce zadarmo, takže se na ní můžeme podívat.

Recenzovaná verze: Playstation 4

Těžko říci, kdo je ve hře Contrast tím úplně hlavním hrdinou. Každopádně vše se točí kolem mladé dívky Didi, která chce zachránit rozpad manželství svých rodičů, přičemž v tomto jí může pomoci její tak trochu imaginární kamarádka Dawn. Příběh se na začátku může jevit jako zajímavý a námět má rozhodně dobrý, ale jak následně zjistíte, je docela plytký, nedokáže moc udržet pozornost a animace jen slouží jako výplní mezi jednotlivými levely. Problémem příběhu navíc je, že je do značné míry hodně předvídatelný. To je jistě zklamání, protože právě silný příběh jsem si tak trochu od hry Contrast sliboval, zvláště po slibech vývojářů v tiskových zprávách. Naštěstí vše značně vylepšuje svojí atmosférou evropských jazzových klubů a kabaretních zpěváků, která se vývojářům maximálně povedla, a vlastně si kromě nedávno recenzovaného rain nevzpomínám, jaká hra by měla podobně dobrou atmosféru a originálně ztvárněný svět, v němž se odehrává. Jak ale níže zjistíte, vývojáři se až moc soustředili právě na navození co nejlepší atmosféry, ale bohužel už nedokázali vše dotáhnout do zdárného konce.

Po většinu hry je Contrast klasickou adventurou ve třetí osobě, v níž sledujete záda Dawn. Na čem ovšem hra staví, je na schopnosti Dawn si stoupnout ke zdi a následně se změnit ve stín. Díky této schopnosti pak není problém se dostat přes různé překážky, vyšplhat po budovách nebo i vyřešit takto několik hádanek, které před vás hra hází. Koncept jistě zajímavý, po většinu hry funguje dobře, ale co by mu jistě prospělo, by byly těžší hádanky, u kterých by se hráč musel i trochu zapotit. Hádanky zde použité jsou až neuvěřitelně jednoduché, aby je zřejmě zvládnul i naprostý začátečník, takže pro zkušenější hráče nebudou představovat vůbec žádnou výzvu. Na druhou stranu jistě potěší rozmanitost hádanek, jednou budete opravovat atrakce v cirkusu, během čehož si zahrajete i v pohádce, pak zase budete muset jít do kina se mrknout na film. Za rozmanitost hádanek, které staví na hrátkách světla a stínu, a hodně zajímavých lokací, mohu hru jen a jen pochválit.

Ačkoliv složitostí hádanek není Contrast těžkou hrou, docela často vám bude pít krev až příliš nemotorným ovládáním, které má do dokonalosti hodně daleko a zasloužilo by ještě několik týdnů leštit. Ovládání je samozřejmě hodně důležitou částí každé hry, a pokud nefunguje úplně dobře, jen těžko si odnesete nejlepší možný zážitek. Dále budou jistě vadit nejrůznější chyby, které se pravidelně objevují, někdy jsou menší, kdy se postava jen zasekne o předmět a po několika vteřinách se po hýbání analogovými páčkami osvobodí, jindy se ale bohužel zasekne tak, že musíte restartovat hru od posledního uloženého bodu. Ty jsou od sebe vzdáleny občas docela daleko, takže jsem jednou musel opakovat znovu několik místností. Kolize Dawn s předměty a okolním prostředím jsou vůbec celé takové zvláštní, je ale otázka, jestli se tady na tomto podepsala spíše nezkušenost vývojářů nebo menší rozpočet. Na to, jak je Contrast docela krátkou hrou, je nedodělků a chyb prostě docela hodně.

Hra Contrast je v hlavní příběhové části docela lineární záležitostí, prakticky až na jednu situaci v cirkusu neuhýbá z vývojáři vytyčené cestičky. Pokud budete sledovat jen čistě hlavní cestu, není problém vše za tři hodiny dohrát, po kterých si možná i budete říkat, že hádanek mohlo být klidně jednou tolik. Jestli ale budete chtít trochu déle pobýt ve světě Didi a její kamarádky, budete se moci porozhlédnout po městě a sbírat speciální orby nebo sběratelské předměty, které nemají vliv na hratelnost, ale naskočená trofej následně jistě potěší každého sběratele tohoto virtuálního harampádí.

Contrast je pěkně stylizovaná hra, která se vám jistě bude líbit, má navíc spoustu pěkných detailů, postavy jsou pěkné a ani prostředí není úplně chudé, sem tam se navíc objeví nějaký ten dobře vypadající efekt. S vizuální stránkou jsem byl po celou dobu hraní spokojen, navíc nic se neseká, vše běží naprosto v pořádku. Kromě vizuální stránky jistě zaujme hlavně hudební doprovod se spoustou pěkných melodií, díky nimž je lehké si představit, že se v onom vymyšleném světě opravdu nacházíte. Kvalitní je i ozvučení a nečekaně i dabing hlavní hrdinky i vedlejších postav. Namluvení postav není v menších hrách na nejvyšší úrovni, ale Contrast ukazuje, že sem tam se může najít i nějaká ta výjimka.

Když jsem hru Contrast viděl na GamesComu, začal jsem se hodně těšit, až si ji zahraju. Finální verze nezklamala svoji atmosférou, pěkným zpracováním, rozmanitými hádankami a hudebním doprovodem, ale postrádám daleko pevnější příběh a hlavně lepší ovládání, které kolikrát pořádně hapruje. Navíc sem tam se objeví i nějaký ten nepříjemný bug, který dokáže pořádně vytočit. Výsledek není špatný, ale vše mohlo dopadnout daleko lépe.

 
 
 

KOMENTÁŘE

  Pro přidání komentáře je nutné být registrován a přihlášen.
   
  8

  WRC 9

  8

  Nioh 2 - DLC Darkness in the Capital

  7

  Mafia: Definitive Edition

  7

  Marvel’s Avengers

  9

  Super Mario 3D All-Stars

  8

  Crash Bandicoot 4: It's About Time